1 2

AirTag’ler ile Yapılan Araba Hırsızlıkları Artıyor

Apple’ın takip cihazı olan AirTag’ler, araba hırsızlığında kullanılmaya başlandı. Üstelik bu durum giderek yaygınlaşıyor. Kanada başta olmak üzere birçok ülkedeki polisler sürücüleri uyarıyor.

AirTag, yakın zamanda Apple tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan bir takip cihazıdır. Bu takip cihazının konumu, iPhone’lar üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor. İnsanlar, önemli aletlerinin ve cihazlarının çalınmaması için bunlara AirTag yerleştiriyor ve anlık olarak nerede olduklarını takip ediyor.

AirTag’in takip özelliği, araç hırsızlarının da dikkat çekti ve son dönemdeki birçok hırsızlıkta kullanıldı. Özellikle Kanada’da bu ürünlerin hırsızlık için kullanımının yaygınlaştığı biliniyor. Araç hırsızları, AirTag ile takip ettikleri SUV türünden değerli araçları çalıyor ve daha sonra dünyanın farklı ülkelerine gönderiyorlar.

Bir Yılda 100 Binden Fazla Araç Çalındı

Kanada’da yapılan araştırmalar, sadece 2022 yılında 100 binden fazla aracın çalındığını ortaya koyuyor. Bu durum sigorta şirketlerini fazlasıyla zorluyor ve maddi anlamda zarara neden oluyor.

Hırsızlık vakaları incelendiğinde, önemli kısmının AirTag ile yapıldığı görülüyor. Hırsızlar, otoyollarda veya benzeri alanlardaki park yerlerinde çalacakları değerli araçları AirTag ile işaretliyor ve bu şekilde nerede olduklarını görebiliyor.

Takip edilen araçlar uygun bir noktada çalınarak farklı ülkelere gönderiliyor. Kanada’da polisin otoyol çıkışında uyardığı birçok araçta AirTag bulundu. Kanada’nın ciddi anlamda başının dertte olduğu AirTag ile yapılan hırsızlıkların dünya geneline yayılmasından korkuluyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir