1 8

BYD Yurtdışında Fabrika Kurmaya Devam Edecek

Çinli otomobil markası olan BYD, yurtdışında fabrika kurmaya devam edeceğini açıkladı. İlk yurtdışı fabrikasını Macaristan’a kuracağını açıklayan şirket, şimdi ise gözünü Kuzey Amerika pazarına dikmiş durumda.

BYD, kısa bir süre önce Macaristan’da elektrikli otomobil fabrikası kuracağını açıklamıştı. Atılan bu adımın Avrupa pazarına yönelik bir adım olduğunu tahmin etmek zor değil. Şirket, Avrupa’dan sonra Kuzey Amerika pazarına yönelmek için planlama yaptığını ifade etti.

Dünyadaki en önemli pazarlardan Avrupa’ya ilişkin fabrika planını açıklamıştı. Macaristan’da kurulacak fabrika ile şirket Avrupa ülkelerine rahat şekilde satış yapacak ve tedarik sorunu yaşamayacak. Benzer bir durumun Kuzey Amerika için de planlandığı ifade edildi.

BYD Meksika’ya Fabrika Kurabilir

BYD, Kuzey Amerika’daki devasa pazara daha rahat ulaşabilmek için Meksika’ya fabrika kurabilir. Hem Meksika’nın bu alandaki ihtiyaçlarına yanıt vermek hem de Kanada ve ABD pazarlarına ulaşmak için bu adım atılacak.

Meksika, ABD ve Kanada arasında yapılan antlaşmaya göre elektrikli araçların devlet teşviklerinden yararlanması için üretimin en az %75’inin bu ülkelerde yapılması gerekiyor. BYD, tüm planlamasını buna göre yapıyor ve Meksika’daki fabrika hamlesi ile hem buradaki pazarlara kolay ulaşacak hem de teşviklerden yararlanarak, üretim maliyetlerini düşürecek.

Meksika, elektrikli araç otomobilinde önemli bir nokta olma yolunda hızla ilerliyor. Kanada ve ABD pazarına yakın olması, Meksika’yı değerli kılıyor. BMW, Kia ve Stellantis gibi markaların da burada fabrika kurma planları olduğu öğrenildi.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir