1 1

Hidrojenle Çalışan Dıştan Takma Tekne Motoru Geliştirildi

Yamaha, tekneler için hidrojenle çalışan bir motor geliştirmeyi başardığını duyurdu. Geliştirilen motor, dıştan takma tekne motoru. Yamaha Motor Corporation, tekneler için geliştirmiş olduğu motorun deniz ortamında gelişimi için de çalışmaları sürdürdüğünü açıklandı.

Yamaha Hidrojenle Çalışan Tekne Motoru Geliştirdi

Yamaha, dünyadaki ilk hidrojenle çalışan tekne motorunu geliştirmeyi başardığını açıkladı. 2024 Miami Uluslararası Tekne Fuarı’nda tanıtımı yapılan bu motorun prototipi tanıtıldı. Hidrojenle çalışan motorun geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Geliştirilen bu özel motor henüz test edilmedi. Şirket, testler için Regulator Marine ile işbirliğine giderek özel bir tekne inşa etti. Bu işbirliği kapsamında geliştirilen motorun yaz aylarında test edilmesi bekleniyor.

Şirketin bu süreçte otomobil motorlarından ilham aldığı ve onlardaki sistemlerden esinlendiği ifade edildi. Buna ek olarak hidrojen motorları konusunda çok büyük bir deneyimi olan Roush’un da bu sürece direkt katkıları olduğu ifade edildi. Roush’un uzmanlığı, süreci olumlu olarak etkiledi.

Geliştirilen motora yönelik çalışmaların ise durmadığı ve bu süreçte farklı şirketlerle işbirliğine gidilebileceği ifade edildi. Yamaha, sadece motorun verimliliğini artırmaya değil, aynı zamanda deniz ortamındaki gelişimine de odaklanmış durumda. Bunları başardığında, ortaya çıkacak sonucun büyük bir devrime neden olabileceği ifade ediliyor.

Yamaha tarafından geliştirilen bu tekne motorunun ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek. Ancak şirketin bu alandaki ilklerden birini gerçekleştirmesi, hiç şüphesiz takdir edilecek bir konu.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir