1 1

Sıfır Otomobillerdeki 7 Temmuz Yönetmeliği ile İlgili Yeni Gelişme

Daha önceki düzenlemelere göre 7 Temmuz sonrasında güvenlik standardına sahip olmayan sıfır otomobiller satılamayacaktı. Ancak bu durum ile ilgili sıcak bir gelişme yaşandı.

Otomobillerdeki güvenliği sağlamak için yapılan güvenlik donanımı standardı düzenlemesi 7 Temmuz’da geçerli olacaktı. Düzenleme ile birlikte 7 Temmuz sonrasında istenen güvenlik standardına sahip olmayan sıfır araçlar satılamayacaktı.

Birçok marka, elindeki sıfır araçları eritmek için ciddi kampanyalar yapmış ve fiyatları dip seviyelere çekmişti. Öyle ki, sıfır Fiat Egea’nın fiyatı 800 bin TL seviyelerine kadar gerilemişti.

Bayilerin ellerindeki sıfır araçları eritmekte zorlanması nedeniyle bu alanda ciddi bir sıkışma yaşanmış ve markalar zor durumda kalmıştı. Bunun üzerinde GSR II olarak da bilinen düzenlemede değişikliğe gidildi.

7 Temmuz Yönetmeliği Değiştirildi

GSR II kapsamında sıfır araçlarda akıllı hız yardımı, alkol kilidi, kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip asistanı gibi güvenlik sistemlerinin olması isteniyor. Bu sistemlere sahip olmayan araçların 7 Temmuz itibariyle satışı yasaklanacaktı.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile bu süre 31 Ağustos’a çekildi. Böylece bayilere ellerindeki stokları eritmesi için yaklaşık 2 aylık bir ek süre verilmiş oldu. Düzenleme sadece sıfır araçları kapsarken, ikinci el otomobillerde böyle bir şart bulunmamaktadır.

31 Ağustos’a kadar bayiler ellerindeki araçları eritmek için daha büyük indirimler yapabilir. Zira bu zamana kadar satılmayan araçlar, bayilerin elinde kalacak.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir