Yediemin Otopark Ucreti

Yediemin Otopark Ücreti 2024

Yediemin otopark ücreti, aracın türüne ve getirildiği mesafeye göre farklılık gösterir. 2024 yılının başında yapılan zam ile hem otopark hem de çekici ücretleri ciddi anlamda artırıldı. Yazımızın devamında yediemin otopark ücreti ile ilgili merak ettiğiniz detayları bulabilirsiniz.

Yediemin, hatalı park yapan, trafikten men edilen araçların çekildiği bir otoparktır. Bu otoparklar, devlete ait olmayıp, devletin ihale ile verdiği özel şirketler tarafından işletilir. Ücretler ise devlet tarafından belirlenmektedir.

Yediemin Otopark Ücreti 2023 Yılında Ne Kadar?
Yediemin Otopark Ücreti 2024 4

Yediemin Otopark Ücreti 2024 Yılında Ne Kadar?

Yediemin otopark ücreti, günlük olarak hesaplanır. Bu ücretler, aracın türüne göre değişir. Araç türüne otoparklarda uygulanan günlük ücret tarifesi şu şekildedir:

Araç TürüSaatlik Ücret
Motorlu bisiklet10 TL
Motosiklet30 TL
Otomobil40 TL
Kamyonet50 TL
Minibüs50 TL
Arazi taşıtı50 TL
Kamyon75 TL
Tır75 TL
İş Makinesi75 TL
Römork100 TL
Otobüs75 TL

Yediemin otoparklarında 1 gün alan araçların ödemesi gereken rakamlardır. Buradaki ücretler, her yıl yeniden belirlenmektedir. Ancak son yıllardaki enflasyonist etki nedeniyle rakamların yıl içinde iki defa güncellenmesi gündemde.

Genel olarak bakıldığında 2024 yılında Yediemin otopark çekme ücreti 250 TL’dir. Saatlik ücret ise 2022 yılında 23 TL olan Yediemin otopark ücreti bu yıl 30 TL’den fiyatlandırılmaktadır.

İstanbul Yediemin Otopark Ücreti

İstanbul, en fazla hatalı park yapılan ve en fazla trafikten araç men edilen kentimizdir. Buna bağlı olarak buradaki otoparklara çekilen araç sayısı çok fazladır. Buradaki ücretler; otomobil için 40 TL, ağır taşıtlar için 75 TL ve römorklar içinse 100 TL şeklindedir.

Ankara Yediemin Otopark Ücreti

Ankara, trafik yoğunluğu nedeniyle hatalı parkın fazla olduğu bir diğer ilimizdir. Buradaki yediemin otopark ücretleri, 10 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

İzmir Yediemin Otopark Ücreti

İzmir Yediemin otopark ücreti, motosikletler için 30 TL, otomobiller içinse 40 TL’dir.

Görüldüğü gibi yediemin otopark ücreti, tüm Türkiye’de aynıdır. Ancak tekrardan vurgulamak gerekirse buradaki rakamlar, sadece otopark için talep edilen günlük ücretlerdir. Bunun haricinde araçların otoparka çekilmesi için ekstra bir ücret ödenmesi gerekir.

Yediemin Otopark Çekici Ücretleri
Yediemin Otopark Ücreti 2024 5

Yediemin Otopark Çekici Ücretleri

Hatalı park veya trafikten men edilme nedeniyle yediemin otoparklarına çekilen araçlar, otopark ücretinin haricinde bir de çekici ücreti öderler. Yediemin otopark çekici ücretleri şu şekildedir:

  • İlk 5 km’ye kadar sabit ücret 400 TL’dir.
  • 5 km’den sonraki her km için ekstra 15 TL ödenir.

Dolayısıyla mesafeye bağlı olarak ödenmesi gereken çekici ücret en düşük 400 TL olacaktır. Mesafe arttıkça ödenmesi gereken rakam ise artacaktır. Konunun daha iyi anlaşılması için birkaç örnek verelim. Mesafeye göre ödenmesi gereken çekici ücretleri:

  • 4 km için 400 TL
  • 5 km için 400 TL
  • 6 km için 400 + 15 = 415 TL
  • 10 km için 400 + 75 = 475 TL
  • 20 km için 400 + 225 = 625 TL

Görüldüğü gibi mesafe arttıkça ücret de artmaktadır.

6 Aylık Yediemin Ücreti Hesaplama

Hatalı park ve trafikten men nedeniyle yediemin otoparklarındaki yoğunluk çok fazladır. Ayrıca bazı araçlar, sahiplerinin durumundan dolayı otoparklarda çok uzun süre kalabilmektedir. Bu durum ise yoğunluğun daha da artmasıyla sonuçlanmaktadır.

Yoğunluğun düşürülmesi için bu otoparklarda araçlar en fazla 6 ay tutulmaktadır. 6 ay içinde ruhsat sahipleri tarafından alınmayan araçlar, borçların tahsili için icra ile satışa çıkarılır. Peki, 6 ay yedieminde kalan bir aracın ödemesi gereken ücret nasıl hesaplanır?

6 aylık yediemin ücreti hesaplama, aracın türü için belirlenen ücret ve gün sayısının çarpılması ile hesaplanır. Örneğin; 6 ay otoparkta kalan bir otomobil için hesaplama şu şekildedir:

  • 6 ay 180 gündür. Otomobil için park ücreti saati ise 40 TL’dir. 180 x 40 = 7.200 TL

Yediemin otopark ücreti ile ilgili detaylar bu şekildedir. Konuyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Yediemine Çekilen Araç Nasıl Alınır?

Ruhsat sahibinin kimliği ile otoparka giderek aracını alabilir. Araç ile çıkış yapmadan önce otopark ve çekici ücretinin ödenmesi gerekir.

Yediemine Çekilen Araç Alınmazsa Ne Olur?

Yedieminde araçlar en fazla 6 ay tutulur. Daha sonra borçların tahsili için icraya çıkarılır. İcra ile satışa çıkarıldığında, herkes ihaleye girerek araca teklif verebilir.


İlginizi Çekebilir;

4.7/5 - (3 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir