Arac Conta Yanmasi Masrafi
|

Araç Conta Yanması Masrafı 2024 | Conta Yanması Maliyeti

Araç conta yanması masrafı, yapılacak tamirata ve ustanın deneyimine göre değişir. Her ne kadar buradaki temel sorun contanın yanması olsa da, conta yanması ile birlikte farklı sorunlar da oluşabilir. Bu durum ise farklı seviyelerde conta yanması maliyeti oluşmasına yol açar.

Araç Conta Yanması Masrafı

Araç conta yanması masrafı; 15.000 TL ile 50.000 TL arasında değişmektedir. Üst segmentte bulunan araçlarda bu rakam, 100.000 TL seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Parça ve işçi maliyetleri, buradaki masrafların farklılık göstermesinin en önemli nedenidir.

Conta yanması ile sadece contalar kullanılmaz hale gelebileceği gibi farklı arızalar da meydana gelebilir. Bundan dolayı masrafın hesaplanabilmesi için motorun açılarak gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Motor açılmadan araç conta yanması masrafı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir.

Ancak farklı bir arızanın olmadığı ve sadece conta değişimi yapılacağı varsayılırsa markalara göre conta yanması maliyeti şu şekildedir:

MarkaConta Yanması Masrafı (TL)
Renault20.000 ₺
Opel22.000 ₺
BMW30.000 ₺
Hyundai20.000 ₺
Skoda25.000 ₺
Broadway15.000 ₺
Doğan15.000 ₺
Şahin15.000 ₺
Kartal12.000 ₺
Ford25.000 ₺
Peugeot18.000 ₺
Mercedes30.000 ₺
Volkswagen25.000 ₺
Honda30.000 ₺

Buradaki rakamlar ortalama olup, ustanın deneyimine ve şehirlere göre farklılık göstermektedir.

Araç Conta Yanması Masrafı
Araç Conta Yanması Masrafı 2024 | Conta Yanması Maliyeti 4

Araç Conta Yanması Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Conta yanması, hararetten kaynaklanır. Soğutma sisteminde su olmaması, müşür veya termostatın arızalı olmasından dolayı soğutma sisteminin çalışmaması nedeniyle araçlar hararet yapabilir. Hararet, motorda meydana gelen çok yüksek sıcaklıklardır. Bu sıcaklıklar ilk olarak contanın yanmasına ve işlevini kaybetmesine neden olur.

Hararetin seviyesine bağlı olarak conta yanması haricinde de farklı arızalar meydana gelebilir. Kapakta eğrilik oluşması, blok yüzeyinin bozulması, bunlardan bazılarıdır. Conta yanmasından sonra masraf hesaplaması yapılırken, bundan dolayı ilk olarak motorun içinin görünmesi gerekir. Buradaki arıza durumuna göre masraf hesabı yapılır.

Örneğin; motor kapağında eğrilik varsa bu kısmın taşlanması ve eğriliğin giderilmesi gerekir. Üst kapak özelliğini kaybetmişse bunun tamamen değişmesi gerekebilir. İşte bu tür durumların tamamı dikkate alınarak masraf hesabı yapılır.

Conta Yanmasi Nasil Anlasilir
Araç Conta Yanması Masrafı 2024 | Conta Yanması Maliyeti 5

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır?

Her hararet yapan aracın contası yanmaz. Burada önemli olan hararetin seviyesidir. Hararetin seviyesinin dışarıdan anlaşılması mümkün olmadığından, contanın yanıp yanmadığı için farklı işaretlere bakmak gerekir. Contası yanık araçlar, aşağıdaki belirtileri verirler:

Hararet

Contasında sorun olan araçlarda, soğutma sistemi görevini tam olarak yerine getiremez. Buna bağlı olarak da aracın harareti, normale göre daha çabuk artar ve üst sınıra daha çabuk ulaşır. Hatta soğutma sistemi çoğu zaman bu noktada da devreye girmez ve araç sık sık hararet yapar.

Su Eksiltme

Conta yanığı, sızdırmazlık sorunlarına neden olur. Buna bağlı olarak soğutma suyu girmemesi gereken alanlara girer ve zaman içerisinde azalır.

Performans Düşüklüğü

Sızdırmazlık tam olarak sağlanamadığı için su, yağ ve yakıt olmaması yerlere girebilir. Bu durum ise araçta performans düşüklüğüne neden olur.

Yağa Su Karışması

Contanın yanıklığının en önemli belirtisi, motor yağına soğutma suyunun karışmasıdır. Bu durum kendisini, yağın tahin rengini alması ile belli eder. Böyle bir durumda aracın daha fazla kullanılmaması ve conta değişiminin yaptırılması gerekir.

Yakıtta Verimsizlik

Yakıtta verimsizlik de önemli belirtilerden biridir. Yine yağ ve suyun olmaması gereken yerlere gitmesi, yakıttaki verimi düşürür.

Buradaki nedenler, conta yanıklığının kesin işaretleri değildir. Bu problemler, yanıktan kaynaklanabileceği gibi farklı sorunlardan da kaynaklanabilir. Ancak bu problemler fark edildiğinde bir servise gidilerek, sorunun açığa çıkarılması şarttır. Aksi durumda çok daha büyük problemlerin oluşması olasıdır.

Conta Yakan Araçlar Nasıl Tamir Edilir?

Contanın yakan araçların motorlarının açılması ve motor kapaklarının birbirinden ayrılması gerekir. Bu işlemden sonra contaya ulaşılır ve conta değişimi yapılır. Ancak motor kapağında eğilme olup olmadığı, blok yüzeylerinin durumları kontrol edilir. Gerekli diğer tamir işlemleri de yapıldıktan sonra kapaklar takılır.

Silindir Kapak Contası Değişimi Sonrası Performans Düşer Mi?

Conta değişimi sorunsuz olarak yapılırsa araç performansında düşüş meydana gelmez. Aksine contanın yanık olmasından dolayı yaşanan performans düşüklüğü bu işlemler giderilir.

Araç Conta Yanması Masrafı Ne Kadar?

Yanmaya bağlı olarak yapılan conta değişimi, 20.000 TL ile 30.000 TL arasındadır. Ancak farklı arızaların olması durumunda bu rakam artar.


Kawasaki Motor Fiyatları 2024 | Güncel Fiyat Listesi

Tampon Boyama Fiyatı 2024

Sunroof Fiyatları Ne Kadar? Sonradan Sunroof Fiyatları 2024

Eskihisar Feribot Ücreti 2024

5/5 - (1 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir