Tampon Boyama Fiyatı 2023
|

Tampon Boyama Fiyatı 2024

Araçların en çok yıpranan bölümleri, hiç şüphesiz tamponlarıdır. Tampon boyama fiyatı konusu ise bu yıpranmaları gidermenin en etkili yoludur. Peki, tampon boya fiyatı ne kadar?

Ön Tampon Boyama Fiyatı

Ön tampon boyama fiyatı; 2.500 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. Fiyatlar, boyanacak yüzeyin metal veya plastik olmasına, macun gerektiren bölüm olup olmasına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bundan dolayı fiyatlar hakkında en net bilgi, tamponun genel durumu görüldükten sonra verilebilir.

Ön Tampon Boyama Fiyatı
Tampon Boyama Fiyatı 2024 5

Tamponlar, araçların ön ve arka uç bölümlerini oluşturan kısımlardır. Trafikte veya park halindeyken dış etkenlere en fazla bu bölümler maruz kalır. Bundan dolayı aracın diğer bölümlerine göre tamponların boya ihtiyacı daha fazla olur.

Ön tamponlar, seyir halindeyken dış etkenlere fazlasıyla maruz kalır. Küçük taşlar, öndeki araçtan düşen küçük parçalar, çoğunlukla ön tampona çarpar ve buradaki boyaya zarar verir. Ayrıca trafikteki küçük kazalardan da en fazla ön tamponlar etkilenir.

Ön tampon boyama ile tüm bu sorunlar kalıcı olarak giderilir. Ezilen ve içe göçen kısımlar, boyama işlemi öncesinde macun veya farklı tekniklerle düzeltilir. Böylece ortaya çıkan sonuç mükemmel olur.

Arka Tampon Boyama Fiyatı

Arka tampon boyama fiyatı; 2.000 TL ile 5.000 TL arasındadır. Macun ve benzeri işlem gerektirmeyen boyama işlemlerinin fiyatı ortalama 2.500 TL iken, macun gerektiren boyamaların ortalama fiyatı ise 4.500 TL’dir.

Arka Tampon Boyama Fiyati
Tampon Boyama Fiyatı 2024 6

Arka tamponların boyama ihtiyacının temelde iki nedeni vardır. Bunlardan ilki, küçük çaplı trafik kazalarıdır. Arkadan çarpma veya sürtme şeklindeki küçük kazalar, tampondaki boyaların zarar görmesine neden olur. Diğer neden ise önceki boyanın kalitesiz olması ve zamanla boyanın kavlamasıdır.

Modeli düşük olan araçlar, uzun süre direkt güneşe maruz kaldığında güneş yanıkların oluşması ve boyanın solması gibi etkenler de vardır. Ancak bunlar araçların özenli kullanılması ise nadiren ortaya çıkacak sorunlardır. Araçlarını özenli kullanmayanlar da ise sıklıkla bu tip sorunlar görülür.

Tampon Boyama İşçilik Fiyatları

Tampon boyama işçilik fiyatları, aracın markasına ve modeline bağlı olarak 2.000 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. Her ne kadar boyanacak alan, yapılacak işlem aynı olsa da, aracın markası ve modeli, işçilik fiyatlarını etkiler.

Tampon Boyama İşçilik Fiyatları

Tofaş, Şahin gibi markaların tampon boyama işçilik fiyatları 1.500 TL ile 2.500 TL arasında iken; Mercedes, BMW, Porsche gibi lüks markaların tampon boyama fiyatları 10.000 TL üzerindedir. Dolayısıyla bu noktada markaların çok önemli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bazı markalar için tampon boyama işçilik fiyatları şu şekildedir:

MarkaTampon Boyama Fiyatı
Ford3.000 TL
Volkswagen3.500 TL
Toyota3.250 TL
Tofaş1.500 TL
Lada1.500 TL
Şahin1.500 TL
Doğan1.500 TL
Skoda4.000 TL
Renault3.000 TL
Honda4.000 TL
BMW8.000 TL
Mercedes10.000 TL
Audi9.000 TL

Buradaki fiyatlar ortalama olup, aracın modeline ve yaşına göre farklılık gösterebilmektedir.

Tampon boyama fiyatı ile ilgili en önemli detaylardan biri de usta faktörüdür. Boya yaptırmak istediğinizde çok sayıda kaportacı olduğunu görürsünüz. Ancak deneyimli ve işin hakkını vererek yapan usta sayısı çok azdır. Dolayısıyla deneyimli ustalara olan talep fazla olur. Bu ise fiyatların yükselmesi anlamına gelir.

Deneyimsiz ustalar, genellikle olması gerekenden daha fazla macun kullanmakta ve boya standartlarına uymamaktadır. Bu ise zaman içerisinde yapılan boyanın kavlamasına ve atmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumun yaşanmaması için deneyimli ustaların tercih edilmesi gerekir.

Lokal Boya Fiyatları 2024

Lokal boya fiyatları, 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişir. Boyanacak alan büyüdükçe maliyetler de artar. Ayrıca boya öncesinde işlem gerekiyor olması da fiyatları yukarı çeker.

Lokal boya, parçanın sadece bir bölümün boyandığı işlemdir. Bu işlem, genellikle küçük çizikler için yapılır. Ancak daha fazla dikkat ve özen gerektirir. Bundan dolayı deneyimli usta tercihi, bu tip durumlarda çok daha önemlidir.

Tamponda Boya Aracın Fiyatını Düşürür Mü?

Tamponlar genellikle plastik aksamlardır. Bundan dolayı tampondaki boyalar fazla dikkate alınmaz. Ancak boyalı olması, aracın değerinde küçük bir düşüşe neden olur.

Tampon Boyama Kaç Günde Biter?

Tampon boyama, genellikle 1-3 gün içerisinde tamamlanır. Ustanın yoğunluğuna göre bu süre farklılık gösterebilir.


İlginizi Çekebilecek İçerikler;

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir