Komple Motor Yenileme Fiyatları

Komple Motor Yenileme (Rektefiye) Fiyatları 2024

Komple motor yenileme fiyatları, aracın markasına, yakıt türüne ve modeline bağlı olarak farklılık gösterir. Ayrıca rektefiye (motor yenileme) işleminin nerede yapıldığı da fiyatları etkiler.

Komple Motor Yenileme Fiyatları Ne Kadar?

Komple motor yenileme (rektefiye) fiyatları; 15.000 TL ile 50.000 TL arasında değişir. Hatta bazı lüks ve yüksek model araçlarda fiyatlar, 100.000 TL seviyesine kadar çıkar. Dolayısıyla marka ve modeli dikkate almadan, net bir rakam vermek doğru olmayacaktır.

Komple Motor Yenileme Fiyatları Ne Kadar?
Komple Motor Yenileme (Rektefiye) Fiyatları 2024 6

Motor rektefiye maliyetleri, iki farklı kalemden oluşur. Bunlar; işçilik ve parça ücretleridir. Motor yenileme işçilik ücretleri, ustanın deneyimine ve bulunduğu ile göre değişir. Parça maliyetleri ise genellikle tüm Türkiye’de yakındır. Ancak marka ve modele bağlı olarak bu maliyetlerin ciddi farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır.

Bazı markaların komple motor rektefiye fiyatları şu şekildedir:

MarkaKomple Motor Yenileme (Rektefiye) Fiyatı
Audi115.000 TL
Broadway18.500 TL
Chevrolet72.500 TL
Citroen c322.000 TL
Citroen72.500 TL
Dacia55.000 TL
Fiat 1.9 JTD40.000 TL
Fiat Egea 1.432.000 TL
Fiat Marea24.000 TL
Fiat55.000 TL
Fiat Tipo18.500 TL
Ford72.500 TL
Honda55.000 TL
Hyundai40.000 TL
Jeep72.500 TL
Lada Samara17.000 TL
Land Rover72.500 TL
Mazda72.500 TL
Mercedes115.000 TL
Nissan67.500 TL
Opel55.000 TL
Passat32.000 TL
Peugeot67.500 TL
Peugeot Partner27.000 TL
Renault 1916.500 TL
Renault55.000 TL
Seat67.500 TL
Skoda Favorit Felicia21.000 TL
Tempra21.750 TL
Tofaş, Şahin, Doğan, Kartal22.500 TL
Volvo115.000 TL

Buradaki rakamlar ortalama olup, komple motor rektefiye fiyatları için geçerlidir. İşçilik dahil rakamlardır.

Benzinli Motor Rektefiye Fiyatları 2023
Komple Motor Yenileme (Rektefiye) Fiyatları 2024 7

Benzinli Motor Rektefiye Fiyatları 2024

Benzinli motor rektefiye fiyatları, 20.000 TL ile 70.000 TL arasında değişir. Benzinli araçlar ile LPG’li araçların rektefiye maliyetleri hemen hemen aynıdır. Motordaki parçaların veya yapılacak işçiliğin aynı olması, fiyatların da yakın olmasına neden olur.

Burada motorun genel durumu da çok önemlidir. Supaplar, segman, silindir gibi parçaların çok kötü durumda olması, maliyetlerin artmasına neden olur. Ayrıca silindir kapağındaki çatlaklar veya kapağın hararet nedeniyle yamulması, maliyetlerin çok daha yüksek seviyelere çıkmasına yol açacak detaylardır.

Dizel Motor Yenileme Fiyatları
Komple Motor Yenileme (Rektefiye) Fiyatları 2024 8

Dizel Motor rektefiye Fiyatları

Dizel motor rektefiye fiyatları, 30.000 TL ile 80.000 TL arasında değişir. Dizel motorların karmaşık bir sisteme sahip olması, işçilik maliyetlerinin artmasına yol açar. Ayrıca bazı parçaların maliyetleri de, benzinli araçlara göre daha yüksektir.

Dizel motorların kendi içerisinde JTD, TDi ve multijet gibi farklı seçenekleri vardır. Bunların her birinin rektefiyesi farklı şekilde yapılır. Bundan dolayı maliyetler de değişir.

Komple Motor Yenileme Nasıl Yapılır?

Komple motor yenileme; motor içerisinde işlevini kaybeden parçaların yenilenmesi ve tamir edilmesidir. Motorun her bir parçası bu işlemde elden geçirilir. Dolayısıyla kaliteli yapılan bir işlem sonrasında motor, sorunsuz şekilde çalışır ve yüksek performans üretir.

Değiştirilmesi mümkün olmayan parçaların revize edilmesi gerekir. Örneğin; blok yüzeylerinde oluşan pürüzlerin tıraşlanması gerekir. Bu işlem, özel bir aletle taşlama şeklinde yapılır. Ayrıca silindir yatakları elden geçirilir ve yatakların içerisindeki çizilmeler veya benzeri deformeler giderilir.

Motor rektefiye işleminde, birçok parça yenilenir. Yenilenen parçalardan bazıları şunlardır:

 • Piston kafası
 • Segmanlar
 • Piston kolu
 • Supaplar
 • Yaylar
 • Conta ve keçeler
 • Rulmanlar
 • Kayışlar
 • Fincanlar
 • Silindir gömlekleri

Değişime kararı usta verir. Parçanın genel durumu ve maliyeti bu noktada önemlidir. Genel durumu iyi ve maliyeti çok yüksek olan parçaların değiştirilmesine gerek duyulmayabilir.

Komple motor yenileme fiyatları, yenilenen parçaların orijinal veya yan sanayi olmasına göre değişir. Bazı parçalarda, orijinal ve yan sanayi fiyatları arasında çok ciddi farklar vardır. Bu noktada müşteri tercihlerine göre hareket edilir.

Komple Motor Yenileme Hangi Durumlarda Yapılır?
Komple Motor Yenileme (Rektefiye) Fiyatları 2024 9

Komple Motor Yenileme Hangi Durumlarda Yapılır?

Komple motor yenileme, uzun süreli kullanıma bağlı olarak düşen performansın artırılması için yapılır. Zaman içinde araçta meydana gelen arızalar, yoğun kullanım ve hararet gibi nedenlere bağlı olarak motorun performansında ciddi düşüşler yaşanır. Ayrıca bu durum, sürekli arızaya da neden olabilir.

Düşen performansın normal tamir işlemleri ile düzeltilememesi durumunda rektefiye yapılır. Ancak bunun kararının deneyimi teknisyenler (ustalar) tarafından verilmesi gerekir. Aksi durumda gereksiz masraflara girilir.

Motorda ciddi sorunlar olduğunu ve yenileme gerektirdiğini gösteren bazı işaretler vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Araç ilk çalıştırıldığında egzozdan mavi duman çıkması
 • Motor yağına su karışması
 • Aracın yağ yakması ve yağın çok hızlı bitmesi
 • Araç performansının düşmesi
 • Motorun sesinde anormallikler olması

Bu tür ciddi işaretler varsa rektefiye işlemi gündeme alınır. Ayrıca triger kayışının kopması da doğal bir rektefiye nedeni olarak kabul edilir.

Motoru Yenilenmiş Araç Alınır Mı?

Motorun yenilenmesi, düşen performansın tekrardan artırılması için yapılır. Bu açıdan motoru yenilenen araçların alınmasının bir riski yoktur. Ancak yapılan rektefiye işleminin doğru ve eksiksiz şekilde yapılması çok önemlidir.

Komple motor yenileme, motorun tüm parçalarının ve bileşenlerinin çıkarılması, gerekli tamir ve yenilemelerinin yapılması ve son olarak motorun tekrardan toplanması demektir. Bu işlemler, çok büyük bir hassasiyet gerektirir. Eğer rektefiye işlemi doğru olarak yapılmazsa bir süre sonra motorun sorun çıkarması ve tekrardan rektefiye istemesi kaçınılmaz bir durumdur.

Motoru yenilenmiş araç alırken, aracın motorunun kaç km’deyken yenilendiği ve aracın şuanda kaç km’de olduğuna bakılmalıdır. Rektefiyenin üzerine binlerce km yapan ve sorunu bulunmayan araç alınabilir. Ancak yakın zamanda rektefiye gören araca kuşkuyla bakılması gerekir.

Motor Yenileme Sonrasında Araç Performansı

Motor yenileme, aracın düşen performansının artırılması için yapılır. Doğru şekilde yapılan rektefiye sonrasında düşen araç performansı yükselir. Her ne kadar yeni alındığı zamanki performansı kadar olmasa da, beklentileri karşılar.

Bazı kullanıcılar, motor yenileme sonrasında performansın ilk günkünden dahi iyi olduğunu ifade eder. Ancak kullanıcıların böyle hissetmesinin nedeni, araçlarını uzun süre düşük performansla kullanmalarıdır.

Motor Rektefiye Ne Kadar Tutar?

Motor rektefiye, 20.000 TL ile 50.000 TL arasında tutar. Aracın markası, modeli ve motorun genel durumu maliyetleri etkiler.

Komple Motor Yenilemede Tüm Parçalar Değişir Mi?

Bu işlemde parçaların büyük kısmı yenilenir. Ancak iyi durumda ve uzun süre kullanılabilecek parçaların değiştirilmesine gerek duyulmaz.

Komple Motor Yenilemesi Riskli Midir?

İşlemin deneyimli ustalar tarafından hassas şekilde yapılması, tamamen güvenlidir. Ancak işin ehli olmayanlarca yapılması, motorda çok ciddi sorunlara neden olabilir.

Komple Motor Yenileme Fiyatları Zamlandı Mı?

Ülkemizde artan fiyatlar sonrası Komple motor yenileme fiyatları 2024 yılında maalesef ki olağanüstü şekilde zamlandı.

Bu içeriğimizde komple motor rektefiye fiyatları konusunu ele aldık. Aklınıza takılan soruları yorumlarda bizlere sorabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir;

4.4/5 - (5 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir