1 7

Elektrikli Araçlardaki Şarj Savaşı Sona Erdi

Elektrikli araçlardaki şarj soket savaşı sona erdi. Son olarak Stellantis de geri adım atarak, Tesla’nın şarj standardını kabul etti. Böylece dünya genelindeki şarj soketi savaşları da büyük ölçüde sona ermiş oldu.

Stellantis, dünyanın en önemli otomobil markalarından Dodge, Ram, Jeep ve Chrysler’in bağlı olduğu ana şirket. Daha önce farklı şarj standartlarını benimseyen şirket, yapmış olduğu son açıklama ile şarj standardını değiştirdiğini SAE J3400 soketine geçiş yapacağını açıkladı.

Her ne kadar direkt olarak isim verilmese de SAE J3400, Tesla’nın şarj standardı olarak biliniyor. Dolayısıyla Stellantis, daha önce kabul etmediği Tesla standardını kabul etmiş oldu. Ayrıca şirket, bu soketlere sahip olan araçların 2025 yılından itibaren çıkacağını duyururken, var olan araçlara ise adaptör desteği sağlayacağını açıkladı.

Stellantis Tesla Şarj Standardını Kullanacak

Elektrikli araç denildiğinde akla gelen ilk marka, hiç şüphesiz Tesla. Tesla, araçlarının şarj ihtiyacını karşılamak için dünya geneline yaklaşık 45 bin adet Supercharger kurdu. Bunların 12 bin tanesi ABD’de yer alırken, diğer kısmın büyük bölümü Avrupa ve Çin’de yer alıyor.

Farklı elektrikli araç markaları da soketlerini uyumlu hale getirerek, Tesla’nın SuperCharger istasyonlarında araçların şarj olmasını mümkün kılıyor. Bunu ilk olarak Ford yaparken, bu markayı GM, Volvo, Honda, Mercedes ve BMW gibi markalar izledi. Son olarak Stellantis de Tesla standardını kabul etti.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir