1

Almanya’daki Tesla Fabrikasının Genişleme Planına Tepki Yağıyor

Tesla’nın Berlin yakınlarında bulunan Giga fabrikasını genişletmek istediği uzun zamandır biliniyordu. Bu istek plana döküldü ve fabrikanın ormana doğru genişletilmesinin hedeflendiği açıklandı. İşte bu plan, Alman halkından büyük bir tepki gördü.

Giga Berlin, Tesla’nın Avrupa’daki ilk fabrikası ve Avrupa’daki ülkelere, burada üretilen Tesla’lar gönderiliyor. Çok yüksek hızda araç üretmesine karşın fabrikanın kapasitesinin artırılması planlanıyordu. Tesla’nın açıkladığı plana göre fabrika ormanlık alana doğru genişleyecek. Ancak bu plan, Alman halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

Tepkiler, kısa bir süre önce fabrika yakınlarındaki tren istasyonunda protestoya döndü. Protestocular, ormanın yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu, ormanları yok etmenin geleceği yok etmek anlamına geldiğini ifade etti. Orman yoksa su da yok diyen protestocular, yetkililerin Tesla’yı ve Elon Musk’ı durdurmaları gerektiğini hep bir ağızdan haykırdı.

Tesla’ya Destek Gösterileri Yapıldı

Tesla’nın fabrikasını genişletme planına tepkiler yağarken, fabrikanın olduğu bölgede yaşayanların bir kısmı ise destek gösterisi düzenledi. Tesla’nın bu bölgedeki yatırımlarının iş imkanları ve bölgenin kalkınması için çok önemli olduğu dile getirildi.

İlk fabrikanın yapılması için 92 hektarlık bir orman kesilmişti. Genişletme planlarına göre 100 hektarlık bir ormanlık alanın daha kesilmesi bekleniyor. Ayrıca fabrikanın yoğun su tüketimi de bölge için kuraklık riskleri oluşturuyor. Bu durum, planın hayata geçip geçmeyeceği konusunu muallak hale getiriyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir