1 7 scaled

2023’te Avrupa’da En Çok Satan Otomobil Tesla Model Y Oldu

2023 yılında, Avrupa’da en çok satan otomobillerin listesi açıklandı. Listenin zirvesinde Tesla Model Y yer alırken, bu durum elektrikli otomobiller için bir ilk oldu. İlk defa bir elektrikli otomobil, Avrupa’da yılın en fazla satan aracı olmayı başardı.

Tesla Model Y’nin Avrupa’nın en çok satan otomobili olması, elektrikli araçların hegemonyasının başlayacağının en önemli işareti olarak kabul ediliyor. Yakın gelecekte, listenin ilk 10 sırasının yarısından fazlasının elektrikli araçlardan oluşacağı iddia ediliyor.

Tesla Model Y Satışları 300 Bin Sınırına Dayandı

Tesla Model Y, 2023 yılında Avrupa genelinde 252.822 adet satarak büyük bir rekora imza attı. Bu satış rakamı ile Avrupa’da en fazla satılan araçlar listesinin zirvesinde yer almayı başardı.

Tesla, yakın zaman önce Almanya’daki fabrikasını tam kapasite ile çalıştırmaya başlamış ve AB ülkelerine hızlı tedarik sağlamıştı. Bu durum meyvelerini vermiş ve Tesla’ya muhteşem bir başarı hikayesi hediye etmiş gibi görünüyor.

Berlin’de bulunan Tesla fabrikasında, haftalık olarak üretilen Model Y sayısı 3000. Üretim sayısının bu kadar fazla olması, satışlara da yansımış ve Model Y için fiyat indirimleri ve kampanyalar yapılmasına imkan vermiştir.

Tesla Model Y, 2022 yılını 137.608 satışla kapatmıştı. Dolayısıyla satışlar yaklaşık %84 oranında artmıştır. Listenin ilk beşinde başka bir elektrikli otomobil yer almıyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir