1 4

Çeyrek Milyon Araç Egzoz Muayenesinden Geçemedi

2023 yılına ilişkin araç muayenesi istatistikleri açıklandı. Açıklanan verilere göre çeyrek milyondan daha fazla aracın ilk girişte egzoz muayenesinden geçemediği ve tekrara kaldığı anlaşıldı. Bu sonuçlar, trafikte araçların gaz emisyonlarına dair kaygıları artırdı.

2023 yılında 11 milyondan fazla aracın TUVTURK istasyonlarında muayeneye girdiği açıkladı. Bu araçlara ilk olarak egzoz emisyon muayenesi yapıldığı ve 287 bin 275 aracın muayene tekrarına kaldığı belirtildi. Tekrara kalan araçların 282 bin 229’u muayene tekrarında uygunluk alırken, 5 bin 46 aracın ise uygunluk alamadığı ifade edilir.

2023 Yılında Gaz Emisyon Değerlerine Uygun Olmayan Çeyrek Milyon Araç Tespit Edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kapsamında gerçekleştirilen gaz emisyon ölçümleri, trafikteki araçların durumunu ortaya koydu.

Belirtilen değerlerin dışındaki oranlara sahip araçların hava kirliliği ve toplum sağlığı için büyük bir tehdit olduğu biliniyor. Açıklanan sonuçlar, trafikteki tehlikenin ne kadar büyük olduğunu gösterdi.

Bilindiği gibi araç muayenesi öncesinde gaz emisyon ölçümleri yapılıyor. Bu ölçümler TUVTURK istasyonlarında yapıldığı gibi yetkilendirilen yerlerde de yapılıyor. Son açıklanan verilerde, 2023 yılında gaz emisyon muayenesinden yaklaşık 290 bin aracın geçemediği görüldü.

Bakanlığın bu kadar fazla aracın sorunlu olmasının ardındaki nedenleri araştıracağı ve çözüm yolları arayacağı öğrenildi. Bunun için farklı uygulamaların yapılması veya farklı tedbirlerin alınması söz konusu olabilir.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir