Carbon Clean Zararları

Carbon Clean Zararları

Carbon Clean zararları, çoğunlukla temizleme yönteminden kaynaklıdır. Bu işlem için kullanılan kimyasallar kurumların atılmasını sağlarken motordaki bileşenler üzerinde olumsuz etki de oluşturabilmektedir. Bu yüzden karbon temizleme işleminden önce yararlarını ve zararlarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Carbon Clean Nedir
Carbon Clean Zararları 4

Carbon Clean Nedir? Nasıl Yapılır?

Carbon Clean; yanma nedeniyle motorda biriken kurumların temizlenmesine yönelik bir işlemdir. Bu kurumlar, aynı zamanda karbon olarak da isimlendirildiği için yapılan işlem karbon temizleme olarak da bilinir.

Kurum temizleme için kullanılan farklı yöntemler vardır. Carbon Clean de kurum temizliğinde kullanılan yaygın ürünlerden biridir. Kısa sürede yaygınlaşmasından dolayı kurum temizliği bu isimle ifade edilmeye başlanmıştır.

Karbon temizliğinde motorun hiçbir parçası sökülmez. Yakıt deposundan verilen özel bir kimyasalın motorun içerisinde yanması ve böylece kurumları temizlenmesi hedeflenir. İşlem yapılırken kimyasal maddenin eklenmesinin ardından aracın normal yakıtı da eklenir. Böylece motor içerisinde sorunsuz bir yanma meydana gelir.

Temizlenen kurumlar, egzozdan parçalar halinde düşebileceği gibi siyah duman olarak da atılabilir. Araçtaki karbon birikimine göre dışarı atılması farklı şekillerde olur. Ancak temizlenen kurumların atılması için mutlaka aracın bir süre yüksek devirde çalıştırılması gerekir. Carbon Clean yararları şu şekildedir:

  • Motorun farklı bileşenlerinde biriken kurumlar temizlenir.
  • Temizlenen motorun yakıt tüketimi daha az olur.
  • Motor performansını ve ömrünü artırır.
  • Olası arızaları engeller ve böylece araç sahiplerini yüksek motor tamiri maliyetlerinden kurtarır.
  • İşlem sırasında motor parçaları sökülmediği için motorun genel dengesinde değişim meydana gelmez.
Carbon Clean Zararlari Nelerdir
Carbon Clean Zararları 5

Carbon Clean Zararları Nelerdir?

Carbon Clean zararları ile ilgili farklı görüşler vardır. Bazı uzmanlar, karbon temizleme işleminin motora herhangi bir zararı olmadığını ifade ederken, bazı uzmanlar ise söz konusu işlemin zararları olduğunu ifade etmektedir.

Zararları olabileceğini belirtenlerin temel dayanak noktası ise temizleme işleminde kullanılan kimyasallardır. Söz konusu kimyasalların sadece kurumları değil, motor içerisindeki contaları, plastik ve metal kısımları da etkileyebileceği belirtilmektedir. Her ne kadar karbon temizliğini etkili olarak yapsa ve buradan bir yarar sağlasa da contalara ve diğer bileşenlere vermiş olduğu zarar, çok ciddi arızalara neden olabilir.

Karbon temizliği, yaygın hale geldikçe bu alanda kullanılan ürün çeşitliliği de artmıştır. Her ürünün aynı kalitede olmadığı, diğer bileşenleri etkileyebilecek kimyasalların da olduğu unutulmamalıdır. Aracın markasına ve modeline bağlı olarak yetkili servisten alınan görüş ile bu işlemin yaptırılması gerekir. Böylece Carbon Clean zararları olasılığı minimize edilmiş olacaktır.

Hidrojenle Karbon Temizleme Zararlı Mı?

Hidrojenle karbon temizlemede hidrojen gazı kullanılır. Yine motor açılmaz ve uygun bir noktada motor içerisine hidrojen gazı verilir. Bu sırada ise araç rölantide çalıştırılır. Yaklaşık 1 saat süren işlemde periyodik olarak aracın devri yükseltilir ve böylece çözülen kurumların dışarı atılması sağlanır.

Hidrojenle karbon temizleme, tıpkı Carbon Clean gibi kurumların giderilmesinde etkili sonuçlar verir. Ancak motor bileşenleri üzerinde yapmış olduğu orta ve uzun vadeli etkiler tam olarak bilinmez. Bundan dolayı zararlı veya zararsız demek doğru değildir. Hidrojenle kurum temizliği için de yetkili servisten görüş alınması yararlı olacaktır.

Carbon Clean Zararlı Mı?

Carbon Clean zararları, kullanılan kimyasalların motor bileşenleri üzerindeki olumsuz etkisi ile ilgilidir. Conta ve plastik bölümlerin aşınmasına yol açma olasılığı olduğundan, bazı uzmanlarca tavsiye edilmez.

Carbon Clean Yaptırılması Gerekli Mi?

Motorlarda, yakıtların yanma süreçlerine bağlı olarak kurum birikmesi görülür. Biriken kurumlar motorun performansını ve yakıt verimliliğini olumsuz etkiler. Ayrıca farklı arıza risklerini de artırır. Dolayısıyla karbon temizliği bu tür etkilerin yok edilmesi için önemlidir. Ancak karbon temizliğinde güvenli yöntemler tercih edilmelidir.


İlginizi Çekebilir;

4.8/5 - (6 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir