Rot Balans Fiyati
|

Rot Balans Fiyatı 2024 | Rot Balans Ayar Fiyatları

Rot balans fiyatı, araçların periyodik bakım süreçlerinde gündeme gelen bir konudur. Ayrıca farklı nedenlere bağlı olarak rot ve balans ayarı bozulan sürücüler açısından da rot balans ayar fiyatı önem taşır.

Rot balans ayarı, aracın durumuna göre farklı işlemlerden oluşur. Bazı araçlarda sadece ayarlamaların yapılması yeterli iken, bazı araçlarda ise parça değişimi gerekir. Bundan dolayı rot balans fiyatı hakkında net rakam vermek çok zordur. Rot balans fiyatları ile ilgili merak edilen detaylar yazının devamında.

Rot Balans Fiyatı 2024

Rot balans fiyatı; 400 TL ile 2.000 TL arasında değişir. Yapılan işlemlere ve değiştirilen parçalara göre bu işlemin fiyatı farklılık gösterir. Bu yüzden rot ve balans ayarlarının fiyatları hakkında net bir rakam vermek çok zordur.

Her ne kadar rot balans ayarı ifadesi yaygın olarak kullanılsa da, rot ve balans ayarı farklı işlemlerdir. Ancak her iki işlemin temel hedefi aracın dengede ve uygun açıda gitmesi olduğundan genellikle birlikte anılırlar.

Rot balans, sürüşün konforlu ve sağlıklı olmasını sağlayan unsurlardır. Ancak bu işlemlerin tek etkisi sürüş konforu değildir. Zira rot ve balansın ayarsız olması, kaza riskini ciddi anlamda artırır ve araçların kaza yapmalarına neden olabilir.

Rot Balans Ayari Nasil Yapilir
Rot Balans Fiyatı 2024 | Rot Balans Ayar Fiyatları 4

Rot balans ayarı, yaygın olarak kullanılan bir ifade olsa da, araçların sadece rot ayarına veya sadece balans ayarına ihtiyacı olabilir. Bu yüzden sadece balans ya da sadece rot ayarı fiyat bilgisi de son derece önemlidir.

Rot Ayarı Fiyatı

Rot ayarı fiyatı; 250 TL’dir. Parça değişimi gerektiği durumlarda bu fiyat, 1.000 TL seviyesine ve hatta üzerine çıkar. Değiştirilecek parçalar ve bunların sayısına bağlı olarak maliyetler farklılık gösterir.

Rot ayarı, direksiyon ile araç tekerleri arasında mutlak ve kesin bir uyum olması için yapılır. Direksiyondaki milimetrik hareketlerin tekerlere aynı şekilde yansıması, bu ayarla mümkün olur. Rot bozulduğunda, direksiyon ile teker uyumu bozulur, tekerlerde boşluklar oluşur ve bütün bunlar sürüş dengesizliği ve sorunlu yol tutuşu ile sonuçlanır.

Balans Ayarı Fiyatı

Balans ayarı fiyatı; 300 TL’dir. Kaç tekere bu işlemin yapılacağına bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterir.

Balans ayarı, tekerlerin düzgün bir doğrultuda ve açıdan dönmelerini ve yol almalarını sağlamaya yönelik bir ayardır. Yine sürüş dengesi ve yol tutuşu direkt olarak etkiler. Burada ayar, direkt olarak tekerlere yapılır.

Rot Balans Ayarı Nasıl Yapılır?
Rot Balans Fiyatı 2024 | Rot Balans Ayar Fiyatları 5

Rot Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot balans ayarı, direkt olarak araç dengesi ile ilgilidir. Bundan dolayı yapılacak ayarlarda hassasiyet çok önemlidir. Bu hassasiyet, bilgisayar destekli sistemlerle sağlanır ve tam bir ayarlama yapılır. Rot ve balans ayarı, farklı şekillerde yapılır.

Rot ayarı için ilgili ekipmanın üzerine araç yerleştirilir ve direksiyon ve tekerler düz hale getirilir. Gerekli kontrollerde parça değişimine gerek olmadığı anlaşılırsa, direksiyon düz iken, tekerlerin tam olarak zemine paralel olması sağlanır. Bu işlem, rot kısmındaki parçaların ayarlanması ile gerçekleştirilir.

Balans ayarı ise direkt olarak tekerlere yöneliktir. Bunun için önce tekerler sökülür ve ilgili ekipmana yerleştirilir. Burada hem jantlar hem de tekerler kontrol edilir. Bunlarda bir sorun olmadığı görüldüğünde tekerler özel ekipmanda döndürülür ve veriler bilgisayara aktarılır. Verilerde tespit edilen dengesizliklerin giderilmesi için uygun noktalara çok küçük ağırlıklar takılır ve böylece denge (balans) sağlanır.

Rot ve balans ayarının her 15 bin km’de yapılması tavsiye edilir. Ayrıca yeni lastikler alındığında, lastikler takılırken balans ayarı yapılmalıdır. Bunlara ek olarak sürücüler, rot ve balansta bir dengesizlik sezerse de gerekli kontrolleri yaptırmalıdır.

Rot Balans Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Rot balans ayarı, aracın dengeli ve yola tam tutuş sağlayarak gitmesine imkan verir. Bu ayarlar yapılmadığında araç dengesiz bir şekilde yolda gider ve kaza riski son derece yüksek olur.

Rot Balans Ayarı Ne Kadar Sürer?

Rot balans ayarı, parça değişimi gerekmediği sürece çok kısadır. Her iki işlemin ayrı ayrı ortalama 10-15 dakika sürdüğünü ifade etmek yanlış olmaz.

Rot Balans Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon düz iken aracın sağa ya da sola çekmesi, belli bir hızdan sonra araçta belirgin bir titremenin olması, en önemli işaretlerdir.


Egzoz Fiyatları 2024 | Komple Egzoz Fiyatları

İstanbul Havalimanı Otopark Ücretleri 2024

Kiralık Kepçe Fiyatları 2024 | 1 Saatlik Kepçe Fiyatları

Martı TAG Nedir? Nasıl Kullanılır? Şartları

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir