Enjeksiyon Arizasi Tamir Fiyati

Enjeksiyon Arızası Tamir Fiyatı

Enjeksiyon arızası tamir fiyatı, aracın markasına, modeline, enjektörlerdeki arızanın durumuna ve tamiri yapan ustanın deneyimine göre farklılık gösterir. Ortalama tamir fiyatları 3.000 TL ile 10.000 TL arasında değişir. Ancak bazı durumlarda tamir mümkün olmaz ve enjektörlerin değiştirilmesi gerekir. Enjektör değişim ücreti ise 6.000 TL ile 15.000 TL arasındadır.

Enjeksiyon Arizasi Tamir Fiyati
Enjeksiyon Arızası Tamir Fiyatı 7

Enjeksiyon Arızası Tamir Fiyatı 2024

Enjeksiyon arızası tamir fiyatı, aracın marka ve modelinden etkilendiği gibi yakıt türünden de etkilenir. Benzin, LPG ve dizel enjektörlerin tamir fiyatları farklılık gösterir. Yakıt türünden bağımsız olarak markalara göre ortalama enjektör tamir fiyatı şu şekildedir:

Marka / ModelEnjektör Tamir Fiyatı
Audi A316.500 TL
Chevrolet11.500 TL
Citroen C12.500 TL
Fiat Egea11.500 TL
Honda Civic15.000 TL
Hyundai Elantra11.500 TL
Nissan14.500 TL
Opel Corsa13.500 TL
Peugeot Partner11.500 TL
Renault Clio / Symbol12.000 TL
Toyota13.000 TL
Volkswagen15.000 TL
Fiat Doblo16.500 TL
Mazda16.500 TL
BMW16.000 TL
Mercedes A Serisi17.000 TL
Dacia11.500 TL

Buradaki rakamlar ortalama olup, enflasyon ve benzeri etkenlere göre değişebilir.

Benzin Enjektör Tamir Fiyatı

Benzin enjektör tamir fiyatı, 4.000 TL ile 10.000 TL arasındadır. Araçta kaç enjektörün arıza yaptığına bağlı olarak maliyetler farklılık gösterir. Tek bir enjektörün tamir fiyatı 2.500 TL ile 4.000 TL arasındadır. Eğer dört enjektör aynı anda arıza yaparsa toplam maliyet 10.000 TL’nin üzerine çıkacaktır.

Dizel Enjektor Tamir Fiyati
Enjeksiyon Arızası Tamir Fiyatı 8

Dizel Enjektör Tamir Fiyatı

Dizel enjektör tamir fiyatı, 5.000 TL ile 10.000 TL arasındadır. Burada da yine arıza yapan enjektör sayısına göre maliyetler 10.000 TL’nin dahi üzerine çıkabilir. Hatta bazı markalarda tamir fiyatları 20.000 TL seviyesine yaklaşabilir.

LPG Enjektör Tamir Fiyatı

LPG enjektör tamir fiyatı 1.000 TL ile 3.000 TL arasındadır. LPG enjektörlerinin fiyatları düşük olduğu için tamir yerine genellikle değişim tercih edilir. Değişim, dört enjektöre aynı anda yapılır. Dörtlü enjektörlerin fiyatları ortalama 2.000 TL’dir. İşçilik ile birlikte toplam maliyet 3.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Enjektorler Neden Bozulur
Enjeksiyon Arızası Tamir Fiyatı 9

Enjektörler Neden Bozulur?

Enjektörler, motorun verimli ve sağlıklı bir şekilde çalışması için büyük bir öneme sahiptir. Yakıt deposundan gelen benzin veya dizel, enjektörler ile yanma odasına gönderilir. Enjektörler, doğru miktardaki yakıtı, doğru basınçla yanma odasına gönderir. Böylece yanma odasında yeterli seviyede yanma meydana gelerek, motor verimli bir şekilde çalışır.

Enjektörlerin bozulması, iki farklı şekilde olur. Oluşan arıza ile enjeksiyonla yeteri kadar yakıt göndermez veya olması gerekenden daha fazla yakıt gönderir. Her iki durumda motor sağlığı ve verimi için olumsuzdur.

Enjeksiyon arızası, farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Bazen sorunun nedenini tespit etmek mümkün olmasa da yaygın olarak görülen arıza nedenleri şunlardır:

 • Kalitesiz yakıt, en yaygın problemdir. Yakıtın içerisindeki kir ve tortular enjeksiyona birikerek arızaya yol açar.
 • Yakıt pompası, yakıt filtresi ve basınç regülatöründe meydana gelen arızalar, enjektörlerin de bozulmasına neden olabilir.
 • Aşırı ısınma veya dışarıdan gelen darbelere bağlı olarak arıza oluşabilir.
 • Yüksek basınç, bir diğer nedendir. Enjektörler, sürekli basınç altında çalışır ve buna bağlı olarak zamanla arızalar meydana gelebilir.
 • Elektrik sisteminde oluşan arızalar da enjektör problemlerine sebep olabilir.
Enjeksiyon Arizasi Nasil Anlasilir
Enjeksiyon Arızası Tamir Fiyatı 10

Enjeksiyon Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjeksiyon arızası, kendisini farklı şekillerde belli eder. Oluşan arızaya bağlı olarak oluşan işaretler şu şekildedir:

 • Motor performansının belirgin şekilde azalması
 • Rölanti sırasında aracın titremesi
 • Yakıt verimliliğinde düşüş
 • Egzozdan çıkan dumanda beklenmeyen değişiklikler
 • Zor hızlanma
 • Motor sesinin değişmesi
 • Motor arıza ışığının yanması

Buradaki işaretler farklı arızalardan da kaynaklanabilir. Dolayısıyla bu durumların ortaya çıkması, kesin olarak enjeksiyon arızasını göstermez. Fakat ilgili işaretlerden sonra mutlaka aracın servise götürülmesi ve sorunun çözülmesi gerekir. Aksi durumda sorun büyür ve tamir maliyetleri ciddi anlamda artar.

Enjeksiyon Tamiri Nasil Yapilir
Enjeksiyon Arızası Tamir Fiyatı 11

Enjeksiyon Tamiri Nasıl Yapılır?

Enjeksiyon tamiri, sorunun türüne bağlı olarak farklı yöntemlerle yapılır. Tıkanma durumunda tıkanıklığın giderilmesi sağlanır. Bunun için özel solüsyonlar ve ekipmanlar kullanılır. Tıkanıklık giderildikten sonra gerekli kontroller yapılır ve sorunun düzeldiğinden emin olunur.

Tıkanıklık haricindeki problemlerde ise mekanik ayarlamalar yapılır. Soruna yol açan ve değiştirilmesi mümkün olan parçalar varsa bunların değişimi gerçekleştirilir.

Enjeksiyon arızası tamir fiyatı, değişim fiyatına kıyasla daha uygundur. Bundan dolayı sürücülerin önemli kısmı önceliği tamire verir. Ancak yapılan tamirin garantili olmadığı unutulmamalıdır. Dolayısıyla tamir yöntemi tercih edilecekse mutlaka deneyimli bir ustaya gidilmesi ve tamir için garanti istenmesi gerekir.

Enjektör Tamiri Ne Kadar Sürer?

Enjektör tamiri, servisin yoğunluğuna bağlı olarak 1-3 gün sürer. Yoğun olmayan servislerde tamir genellikle bir günde tamamlanır.

Enjeksiyon Arızası Tamiri Fiyatı Ne Kadar?

Enjeksiyon arızası tamir fiyatı 3.000 TL ile 10.000 TL arasında değişir. Aracın yakıt türü, markası, modeli ve tamiri yapan servisteki ustaların deneyimi fiyatları etkiler.


EBD Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Araç Üstü Fren Disk Torna Ücreti

Oto Klima Gazı Fiyatları

4.8/5 - (5 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir