Hurda Lastik Fiyatlari

Hurda Lastik Fiyatları 2024

Hurda lastik fiyatları, lastiğin özelliklerine göre farklılık gösterir. Ayrıca dönemsel olarak da değişimler yaşanır. Yazımızın devamında hurda lastik fiyatları hakkında merak ettiğiniz detayları bulabilirsiniz.

Hurda Lastik Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar?

Binek ve ticari araçlarda kullanılan lastiklerin belli bir ömrü vardır. Lastiklerdeki diş derinliğinin belli bir sınırın altına inmesi veya kullanım süresinin (4-6 yıl) dolması, o lastiğin hurdaya çıkmasına neden olur.

Fiyatlar, kg cinsinden hesaplanır. Lastiğin büyüklüğü, hangi araçlarda kullanıldığı bu noktada etkili olur. Türlerine ve büyüklüklerine göre hurda lastik fiyatları şu şekildedir:

  • 13’ binek araç lastiği: 25 TL/kg
  • 14’ binek araç lastiği: 25 TL/kg
  • 15’ binek araç lastiği: 27 TL/kg
  • 16’ binek araç lastiği: 27 TL/kg
  • 17’ binek araç lastiği: 30 TL/kg
  • Kamyon lastiği: 45 TL/kg
  • Tır lastiği: 50 TL/kg
  • Traktör lastiği: 65 TL/kg

Buradaki rakamlar ortalama olup, farklı unsurlara göre değişmektedir. Dolayısıyla elinizdeki hurda lastiklerin satışını yaparken daha farklı rakamlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Hurda Lastik Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?
Hurda Lastik Fiyatları 2024 3

Rakamlar, kilo fiyatıdır. Binek araçların lastikleri ortalama 6-7 kg gelmektedir. Buradan hareketle bir binek aracın hurda lastiğinin fiyatının 150 TL ile 200 TL arasında olduğu söylenebilir. Tır ve kamyon lastiği ise 17-19 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Hurdasının değeri ise ortalama 750 TL’dir.

Hurda Lastik Ne İşe Yarar?

Hurda lastikler, içerisindeki çelik tel ve lastik olmak üzere iki temel kısımdan oluşur. Ömrünü tamamlayan ürünler, bu değerli bölümleri için geri dönüşüme gönderilir. Özellikle çelik tellerin maddi açıdan değerinin yüksek olması, lastiklerin ideal bir geri dönüşüm ürünü olmasını sağlar.

İçerisindeki çelik teller çıkarılarak çelik sanayine gönderilir ve burada kullanılır. Fiyatların farklı olması, lastiklerin içerisindeki çelik tel yoğunluğunun farklılığı ile yakından ilgilidir. İçerisinde daha yoğun şekilde tel bulunanlar, diğerlerine göre daha yüksek rakamlardan satılır.

Hurda lastikler için geri dönüşümün dışında farklı seçenekler de vardır. Genel durumu iyi olanlar, çevre düzenlemesinde kullanılır. Ayrıca balıkçılık sektöründe yapay yem için de kullanılabildiği bilinmektedir. Kısacası kullanım alanı fazla olduğundan, hurda lastik fiyatları da genellikle tatmin edici seviyelerdedir.

Söz konusu hurdaların geri dönüşüme gönderilmesi çok önemlidir. Zira hem gereksiz yer kaplar hem de çöpe atıldıklarında doğaya ve çevreye zarar verir. İçerisindeki maddeler, toprağı ve yer altı sularını kirletme potansiyeline sahiptir.

Üstelik doğada uzun süre yok olmadan kalırlar. Bu türden olumsuzlukların önüne geçmek ve doğa sorumluluğunu yerine getirmek için bu ürünleri geri dönüşüme göndermek gerekir.

Hurda Lastikleri Kim Alır?

Hurda lastikler, hurdacılar ve geri dönüşümcüler tarafından alınır. Küçük il ve ilçelerde hurdacılar düzenli olarak dolaşır ve hurda toplar. Bunları gördüğünüzde, eskimiş ve artık kullanılamayacak durumda olan lastiklerinizi verebilirsiniz.

Büyük illerde, sokaklarda dolaşan hurdacıları görmek zordur. Bu yüzden hurdacı beklemek yerine direkt olarak hurdacıların olduğu bölgeye gitmek gerekir. Hurdacılar, araç tamiratının yapıldığı sanayi bölgelerinde yer alır. Sanayiye gittikten sonra sorarak hurdacıları bulabilir ve eski lastiklerinizi satarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Eskimiş lastikleri bütün hurdacılar almaz. Lastik hurdası toplayan geri dönüşümcüleri bulmanız gerekir. Bu noktada lastikçilerden yardım ve öneri alabilirsiniz.

Hurda Lastikten Kaç Kilo Tel Çıkar?

Binek araçlarda kullanılan lastiklerden ortalama 2,5-3 kg çelik tel çıkar. Kamyon lastiklerinde bu rakam 8-10 kg seviyesindedir.

Hurda Lastik Para Eder Mi?

Hurda lastiklerin kilosu ortalama 40 TL’dir. Binek araçların lastikleri 6-7 kg, kamyonlarınki ise ortalama 17 kg ağırlığa sahiptir. Dolayısıyla hurda lastiklerin her birinden 250 TL ile 800 TL arasında kazanç sağlanabilir.


İlginizi Çekebilir;

4.7/5 - (8 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir