11 1

Motosiklet Kullanıcılarını Sevindirecek Haber Resmi Gazetede

Motosiklet kullanıcıları, Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme ile sevindi. Yapılan düzenlemeye göre artık B sınıfı ehliyet ile 125 cc motosikletler kullanılabilecek. Ancak sürücülerin yapması gereken küçük bir işlem var.

Motosiklet kullanıcılarının uzun süredir beklediği düzenleme nihayet Resmi Gazetede yayımlandı. Yapılan düzenleme ile B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc motosikletleri kullanmasına izin verildi. Böylece sürücüler, A sınıfı ehliyet almadan bu motosikletleri kullanabilecek.

A1 Sınıfı Sertifika Eğitimi Alınacak

Resmi Gazetede yapılan düzenleme ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Bu değişiklik ile birlikte en az 2 yıllık B sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülere, 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanma izni verildi.

Düzenleme ile birlikte B sınıfı ehliyete sahip sürücülerinin, A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen tüm motosikletleri kullanmasının önü açıldı. Böylece B sınıfı sürücü belgesi olanlar, A1 sınıfı ehliyet almaksızın bu motorlu taşıtları kullanma imkanı elde etti.

Verilen bu haktan yararlanmak için sürücülerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) düzenleyeceği A1 sınıfı sertifika eğitimine katılması ve eğitimi başarı ile tamamlaması gerekiyor. Eğitimin başarı ile tamamlanmasının ardından sertifika sisteme işlenecek. Bu sertifika haricinde 125 cc’ye kadar olan motosikletler için ekstra bir ehliyet veya evrak istenmeyecek.

Burada küçük bir detay daha bulunuyor. Söz konusu düzenleme, ticari amaçla kullanılan motosikletleri kapsamıyor. Ticari faaliyetler için yine A sınıfı sürücü belgesi alınması gerekiyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir