Martı TAG Nedir

Martı TAG Nedir? Nasıl Kullanılır? Şartları

Martı TAG nedir? İnternetin yaygınlaşması ile birlikte insanların ulaşım ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yeni seçenekler geliştirilmektedir. Mart TAG da bunlardan biridir. Yakın zamanda kullanıma sunulmasından dolayı herkes tarafından bilinmeyen Martı TAG ile ilgili detaylar yazımızın devamında.

marti tag
Martı TAG Nedir? Nasıl Kullanılır? Şartları 5

Martı TAG Nedir?

Martı TAG, Tek Araçla Gidelim sistemi olarak piyasaya sürülmüştür. Bu sistem, aracında boş koltuk olan sürücülerin, aynı yönde yolculuk eden kişileri, belli bir ücret karşılığında veya ücretsiz olarak araçlarına almaları şeklindedir. Böylece hem araç sahibi boş koltuğundan gelir elde etmekte hem de aynı yöne giden kişiler konforlu bir yolculuk imkanı yakalamaktadır.

Esasen bu sistem, daha önceden geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştı. Ancak Martı, sahip olduğu müşteri potansiyeli ile bu alana girince, sistem çok daha hızlı bir şekilde duyulmuş ve daha fazla insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Bu sistem, şimdilik sadece İstanbul’da aktiftir. Türkiye’nin diğer illerinde sistem aktif değildir. Dolayısıyla İstanbul dışındakilerin şimdilik TAG yolcusu veya TAG sürücüsü olma şansı yoktur. Ancak kısa süre sonra özellikle Ankara, İzmir, Bursa ve Adana gibi büyük kentlerde sistemin aktif olacağı tahmin edilmektedir.

Martı TAG Nasıl Kullanılır?

Martı TAG, mobil uygulamalar üzerinden kullanılan bir sistemdir. Bu sistemi kullanmak isteyen sürücüler veya yolcular, Martı TAG uygulamasını indirmek ve sisteme giriş yapmak zorundadır.

Bu sistemi sürücü olarak kullanmak veya yolcu olarak kullanmak istemenize bağlı olarak uygulamaya giriş süreci ve şartları farklılık göstermektedir. Yolcu olarak bu sistemi kullanmak isteyenlerin uygulamayı indirmeleri ve güzergahlarına uygun araçları seçerek görüşme yapmaları yeterlidir.

Bu uygulama kapsamında araç sürücüleri, yolculardan ücret alma veya almama hakkına sahiptir. Martı, bu noktada şimdilik bir özgürlük tanımış durumdadır. Ayrıca ücret konusunda yolcu ile sürücü pazarlık yapabilmektedir.

Martı TAG Nasıl Kullanılır
Martı TAG Nedir? Nasıl Kullanılır? Şartları 6

Nasıl Martı TAG Sürücüsü Olunur?

Martı TAG ile yolculuk etmek için uygulamanın indirilmesi ve basit bir kayıt işleminin yapılması yeterlidir. Ancak Martı TAG sürücü için durum biraz daha farklıdır. Bu noktada öncelikle kişilerin istenen şartları sağlaması, sonrasında ise kayıt olmaları gerekir.

Martı TAG Sürücü Olma Şartları

Martı TAG sürücü olma şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • En az 3 yıldır ehliyet sahibi olma
  • En az 10 Martı yolculuğu yapma
  • Aracın şirket tarafından belirlenen standartlara uyması ve kayıt sonrasında onaylanması
  • Daha önce alkollü araç kullanmaktan veya benzeri bir nedenden dolayı ceza almış olmama

Bu şartları sağlayanlar, uygulama üzerinden TAG sürücüsü olmak için başvuru yapabilir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

  • İlk olarak Google Play veya App Store üzerinden uygulamayı indirin.
  • Sisteme sürücü olarak kaydolun.
  • Sistem tarafından istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde sisteme yükleyin.

Bu adımların ardından ise beklemek gerekmektedir. Sistem tarafından belgelerin doğruluğu ve aracın uygunluğu incelenecektir. Bu adımların başarı ile geçilmesi, belgelerin ve aracın onaylanması ile süreç tamamlanır. Bu aşamanda sonra ise yolcu almak isteyenler, uygulama üzerinden araçlarını paylaşıma açmalıdır.

Martı TAG Sürücü Olma Şartları
Martı TAG Nedir? Nasıl Kullanılır? Şartları 7

Martı TAG Kullanmak Yasal Mı?

Martı TAG, tamamen yasal bir uygulamadır. Zaten sürekli ekranlarda ve internet sitelerinde reklamları yapılmaktadır. Ayrıca şirketin açıklamalarına göre sadece İstanbul’da 40 bin civarında TAG sürücüsü bulunmaktadır. Bütün bunlardan hareketle Tek Araçla Gidelim sisteminin yasal olduğu ifade edilebilir.

Her ne kadar Martı TAG yasal olsa da, bazı ince detayların olduğunun bilinmesi gerekir. Zira ücretli yolcu taşıma yetkisi sadece taksilerdedir. Taksi haricindeki binek araçların para ile yolcu taşıması yasaktır. Uber de bu yüzden ülkemizde yasaklanmıştı. Martı TAG için uygulamanın nasıl olacağı konusu ise halen belirsizliğini korumaktadır.

Güncel Martı TAG Fiyatları 2024

Martı TAG, 2024 yılı için tamamen ücretsizdir. Yolcular veya sürücüler, Martı’ya komisyon ödemek zorunda değildir. Ancak sürücü ile yolcu arasındaki pazarlığa göre yapılan yolculuk için yolcunun para ödemesi gerekebilmektedir.

Yolcunun ödeyeceği ücret, yapılan pazarlığa göre belirlenmektedir. Bazı sürücüler tamamen ücretsiz bir şekilde yolcuları yanlarına alırken, bazıları ise ücret talep edebilmektedir. Bu ücret, yolculuk sonunda nakit olarak elden verilmektedir.

Martı TAG Güvenli Mi?

Martı TAG, aynı istikamette giden yolcularla sürücüleri bir araya getirmektedir. Bunu ise kullanıcılarından aldıkları verileri kullanarak, kusursuz şekilde gerçekleştirmektedir. Bu açıdan uygulamanın güvenli olduğu ifade etmek yanlış olmaz.

Bir diğer açı ise yolcuların tanımadıkları birinin aracına binmesi ya da sürücülerin, tanımadıkları birini araçlarına alması ile ilgilidir. Bu noktada uygulama içerisindeki profil fotoğrafı, puanlama ve yorumlar incelenebilmektedir. Sürücüler ve yolcular, bunlara göre seçim yapmak ve bu deneyimi kendileri açısından tamamen güvenli hale getirmektedir.

Kaynak: https://marti.tech/tag/

Martı TAG Kapandı Mı?

Martı TAG ile ilgili tartışmalar halen devam etmektedir. Ancak bu sistem halen çalışmayı ve yolcu taşımayı sürdürmektedir.

Martı TAG Ücretli Mi?

Martı TAG, ücretsiz bir uygulamadır. Ancak yolcular ve sürücüler, yolculuk için bir ücrette anlaşmaktadır. Bunun haricinde Martı, komisyon veya katkı payı türünden ücretler talep etmemektedir.


Boyasız Göçük Düzeltme Fiyatları 2024

Triger Kayışı Fiyatı 2024 | Triger Kayışı Değişimi İşçilik Ücreti

Oto Cam Filmi Fiyatları 2024

Mutlu Akü Fiyatları 2024 | 60, 72, 105 Amper Fiyat Listesi

Kawasaki Motor Fiyatları 2024 | Güncel Fiyat Listesi

5/5 - (3 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir