1

15 Yıl Ömre Sahip Elektrikli Araç Bataryası Tanıtıldı

Dünyadaki en büyük batarya üreticisi olarak kabul edilen CATL, 15 yıl ömre sahip bataryalarını tanıttı. Tanıtılan bataryaların toplam menzilinin ise 1,5 milyon km olduğu açıklandı. Yeni nesil teknoloji ile geliştirilen bu bataryalar, ticari araç ve toplu taşıma araçları üreticisi olan Yutong tarafından kullanılacak.

CATL, 1,5 milyon km ve 15 yıl ömre sahip olan yeni bataryalarını tanıttı. Otobüs ve ticari araçlarda kullanılacak olan batarya ile birlikte bu araçlar çok daha güçlü olacak. Ayrıca bu bataryaların zaman içerisinde elektrikli araçlara da uyarlanabileceği ifade edildi.

Uzun Ömürlü Batarya Geliştirildi

Yutong markası için CATL tarafından geliştirilen yeni nesil bataryalar, lityum demir fosfat (LFP) tipindedir. Yutong tarafından yakın gelecekte geliştirilecek modellerde kullanılacağı açıklanan bu bataryanın 1000 şarj döngüsünde sıfır bozunma gösterdiği ifade edildi. CATL şirketinin bu iddiası, elektrikli araç bataryaları için yeni bir dönemin başladığının habercisi olabilir.

Çin, elektrikli araç bataryaları konusunda dünya lideri. CATL ve BYD, pazarın yarısına hakim durumda. Birçok bilinen markanın batarya ihtiyacını Çin’den ve özellikle bu iki şirketten karşıladığı bilinen bir durum. Tesla, Ford, Toyota ve Kia gibi markalar, bu şirketlerin pillerini kullanıyor.

CATL, pazarın lideri olmasına karşın pil geliştirme çalışmalarına devam ediyor. 10 dakikalık şarj ile 400 km menzile ulaşan bataryaları geliştiren şirket, şimdilerde ise pil ömrünü yükseltmek ve pil maliyetlerini düşürmek için çalışmalar yürütüyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir