1 3

Cybertruck’ta Tasarım Hatası Olduğu Ortaya Çıktı

Yakın zamanda müşterilere teslim edilmeye başlanan elektrikli pick-up olan Cybertruck’larda tasarım hatası olduğu ortaya çıktı. Tasarım hatası nedeniyle aracın kendi kendine zarar verdiği tespit edildi. Bu olayı anlatan Youtube videosu ise büyük yankı uyandırdı.

Tesla’nın elektrikli pick-up’ı olarak bilinen Cybertruck, tasarım hatası ile gündeme geldi. Araçta bulunan aero jant kapaklarında çok ciddi bir tasarım hatası olduğu tespit edildi. Jant kapakları, sürüş esnasında lastiklere zarar veriyor ve lastiklerin aşınmasına neden oluyor. Söz konusu tasarım hatasının kazalara neden olabileceği duyuruldu.

Hava Türbülansını Engellemek İçin Geliştirilen Jant Kapaklarında Sorun Tespit Edildi

Tesla mühendisleri tarafından özel olarak geliştirilen aero jant kapakları, hava türbülansını engelliyor ve aracın hava sürtünmesine daha az maruz kalmasını sağlıyor. Bu ise aracın menzilinin artmasını sağlıyor. Tesla’nın diğer modellerinde de aerodinamik sürtünmeyi engelleyen kapaklar kullanılıyor.

Jant kapaklarının lastiğin üzerinde konumlanması, lastik ile jant kapağı arasında sadece birkaç mm olmasına neden oluyor. Bu durum ise sürüş sırasında yolun şartlarına göre sürtünmeye neden oluyor. Jant kapaklarının o bölümü kauçuktan yapılmış olmasına karşın sert bir yapıda olduğu biliniyor. Bundan dolayı da lastikler zarar görüyor.

Lastiklerin yanak kısmında meydana gelen aşınmalar, zamanla bu kısımların yarılmasına ve kazalara yol açabilir. Bundan dolayı Tesla’nın ilerleyen günlerde jant kapağı hakkında açıklama yapması bekleniyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir