1

ABD’de Emisyon Şartları Yumuşatıldı

ABD Çevre Koruma Ajansı olan EPA, otomotiv endüstrisi için geçerli olacak yeni emisyon şartlarını açıkladı. EPA tarafından açıklanan şartlar, geçmiş yıllardaki önerilere kıyasla daha yumuşak. Bu şartların 2032 yılına kadar sağlanması gerektiği ifade edildi.

EPA tarafından ABD’de 2032 yılına kadar sağlanması gerekli olacak emisyon standartları ve şartlarının son hali paylaşıldı. Bu standartlara göre emisyonların yarıya düşürülmesi zorunlu hale gelirken, geçmiş yıllardaki önerilere kıyasla daha gevşek şartların olması ise dikkat çekti.

EPA’nın nihai standartlarına göre otomotiv endüstrisinde elektrikli araçlara ağırlık verilecek. Özellikle otomobil ve hafif ticari araçların en az yarısının elektrikli veya hibrit olması hedefleniyor.

Emisyonlar Yarıya İnecek

Her ne kadar geçmiş yıllardaki önerilere kıyasla daha yumuşak şartlar olsa da emisyonların yarıya inmesi zorunlu hale geldi. Daha önceki önerilere göre emisyonların en az %66, yani üçte iki oranında azaltılması teklif edilmişti.

Önceki teklif, elektrikli araç satışındaki yavaşlama, altyapı eksikliği nedeniyle yumuşatıldı. Otomotiv şirketlerinin bu noktadaki isteklerini etkili olduğu öğrenildi.

Esasında otomotiv şirketlerine elektrikli araç üretimi zorunlu kılınmıyor. Fakat emisyon oranlarının yarıya düşürülmesi için şirketlerin elektrikli araç üretimine şimdikinden daha fazla ağırlık vermesi gerekiyor. Aksi halde içten yanmalı motorlarla bu emisyon oranlarının tutturulması çok zor.

EPA tarafından açıklanan emisyon şartlarının elektrikli araç satışlarını nasıl etkileyeceği ise şimdiden merak ediliyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir