1 5

Çin’de Volkswagen Liderliği Sona Erdi

Volkswagen, 15 yıldır Çin’de en fazla satılan marka olma unvanını kaybetti. Zirvenin yeni sahibi ise son yıllarda çok ciddi bir büyüme kaydeden BYD oldu. Çinli otomobil markasının dünya genelindeki dengeleri de değiştireceği tahmin ediliyor.

BYD, son 15 yıldır Çin’deki en çok otomobil satan marka olan Volkswagen’i tahtından etti. BYD, 2023 yılında yapmış olduğu yüksek sayıdaki satış ile Çin’de en çok tercih edilen otomobil markası olmayı başardı.

BYD, 2023 yılında sadece Çin’de toplam 2,4 milyon araç tescili yaptırarak büyük bir başarıya imza attı. Bu başarısı ile Çin’deki pazar payının %3,2 artarak %11 seviyesine kadar çıkmasını sağladı.

Volkswagen ise Çin’deki satışlarını sadece %1,6 artırdı ve Çin’de 3,2 milyon araç satmayı başardı. Ancak bu rakam, Volkswagen çatısı altındaki tüm markalara ilişkin. Sadece Volkswagen markası ile yapılan satışlarda ise BYD markasının gerisinde kaldı.

BYD Satışları %62 Oranında Arttı

BYD, sadece Çin’de değil, dünya genelinde de önemli başarılar elde ediyor. 2023 yılında dünya genelinde en fazla satışı 1,8 milyon elektrikli araçla Tesla yaparken, BYD ise 1,6 milyon araçla ikinci sırada yer almayı başardı. BYD’nin elektrikli ve hibrit otomobil satış sayısı ise 3 milyon oldu.

BYD, dünya genelindeki pazarlarda %62’lik bir büyüme kaydederek 1,5 milyar dolar kar elde etmeyi başardı. Çin markalarının dünyadaki otomobil pazarlarını özellikle 2025 ile birlikte çok daha fazla etkileyeceği düşünülüyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir