1 10

Çinli Otomobil Şirketinden Kötü Haber

Çinli elektrikli otomobil üreticisi olan HiPhi’den kötü haber geldi. Şirket, mali sorunları nedeniyle operasyonlarını 6 ay durduracak. Mali açıdan çok zor bir dönemde olan şirketin iflas etme olasılığı olduğu da iddia edildi.

Çinli Premium elektrikli araç üreten HiPhi, mali kriz nedeniyle operasyonlarını 6 ay durduracağını açıkladı. Şirketin yapmış olduğu bu açıklamanın arkasında mali kriz olduğu biliniyor. Ayrıca 2024 yılına ilişkin beklentilerin de genel olarak olumsuz olmasının, bu kararda etkili olduğu iddia ediliyor.

HiPhi, Şangay merkezli bir şirket ve Premium olarak bilinen lüks elektrikli araçlar üretiyor. Mali sorunlar nedeniyle şirketin yeni sipariş almayı durdurduğu bildirildi. Fabrikanın yaklaşık 6 ay çalışmayacağı ve kapalı kalacağı öğrenildi.

HiPhi Çalışan Sigortalarını Dahi Ödemekte Zorlanıyor

Şirketten gelen haberlere göre Ocak ayına kadar herhangi bir sorun bulunmuyordu. Çalışanlar, Ocak maaşlarını normal şekilde aldı. Ancak Şubat ayı ile birlikte çalışanlara, maaşlarının %70’inin ödeneceği duyuruldu. Mart ayından itibaren ise çalışanların tamamının asgari ücret üzerinden maaş alacağı bildirildi.

Yapılan açıklamalardaki bir diğer önemli detay ise şirketin sağlık sigortası ile ilgili yaptığı duyuru. Bu duyuruda, sağlık sigortasına devam etmek isteyen çalışanların istifa etmesi istendi. Söz konusu duyuru ile birlikte şirketin çalışanların sigortalarını dahi ödeyemediği yorumları yapıldı.

Geçen yıl Arap sermayesinden 5,6 milyar dolarlık bir yatırım alan şirketin mali krizden çıkıp çıkamayacağı ise bilinmiyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir