Yağ Bakım Fiyatları
|

Yağ Bakım Fiyatları 2024 | Yağ Bakımı Ne Kadar?

Yağ bakım fiyatları, periyodik bakımlar sırasında araç sahiplerinin en fazla merak ettikleri konulardan biridir. Bu bakımlarda genellikle yağ değişiminin yanı sıra yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi değişimi de yapılır.

Güncel Yağ Bakım Fiyatları

Güncel yağ bakımı fiyatları, 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Aracın markası, modeli, kullanılan yağ miktarı ve diğer işlemler fiyatları etkilemektedir. Ayrıca işçilik fiyatları da maliyetleri etkileyen bir diğer önemli unsur olarak dikkat çeker.

Yağ bakımı veya yağ değişimi denildiği zaman sadece yağın değiştirileceği bir işlem akla gelir. Eğer daha önce araç bakımı yaptırmadıysanız, bu şekilde düşünmeniz normaldir, ancak eksiktir. Zira yağ bakımında araçların yağ filtreleri, hava filtreleri ve varsa polen filtreleri kontrol edilir. Bunların durumuna göre değişimleri yapılır veya yapılmaz.

Yapılacak işleme göre yağ değişim fiyatları şu şekildedir:

İşlemFiyat (TL)
Yağ Değişimi1.000 TL
Yağ + Yağ Filtresi Değişimi1.500 TL
Yağ + Yağ Filtresi + Hava Filtresi1.750 TL
Yağ + Yağ Filtresi + Hava Filtresi + Polen Filtresi2.000 TL

Buradaki fiyatlar ortalama olup, işçilik dahildir.

Güncel yağ bakım fiyatları üzerinde etkili olan çok sayıda unsur vardır. İşlemin yapıldığı il dahi fiyatları etkiler. Bundan dolayı sizlerle paylaşmış olduğumuz rakamların değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Guncel Yag Bakim Fiyatlari
Yağ Bakım Fiyatları 2024 | Yağ Bakımı Ne Kadar? 4

Araç Yağ Değişim Fiyatları

Araç yağ değişim fiyatları, aracın yakıt türüne göre değişir. Benzinli (veya LPG’li) ve dizel araçlar için fiyatlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

Dizel Araç Yağ Değişim Fiyatları

Dizel araç yağ değişim fiyatları, 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. İşlemin kapsamı, ustanın deneyimi ve işlemin yapıldığı il fiyatları etkilemektedir.

Benzinli Araç Yağ Değişim Fiyatları

Benzinli araç yağ değişimi fiyatları, 1.000 TL ile 3.000 TL arasındadır. Marka ve model, fiyatlar üzerindeki etkili bir diğer unsurdur.

Yağ Değişimi İşçilik Ücreti

Yağ değişimine ilişkin maliyet hesabı yapılırken; kullanılan yağın, yağ filtresinin, polen ve hava filtrelerinin fiyatı dikkate alınır. Buna ek olarak bir de yağ değişim işçilik ücreti eklenir.

Yağ değişim işçilik ücreti, 250 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Ustanın deneyimi, popülerliği ve ne kadar talep gördüğüne göre bu rakamlar daha da yüksek olabilmektedir.

Araç Yağ Bakımı Kaç Kilometrede Yapılır
Yağ Bakım Fiyatları 2024 | Yağ Bakımı Ne Kadar? 5

Araç Yağ Bakımı Kaç Kilometrede Yapılır?

Araçların yağ bakımlarının periyodik olarak yapılması gerekir. Buradaki temel unsur, araçların kaç kilometre yol yaptığıdır. Araçların yakıt türlerine göre yağ bakım sıklıkları şu şekildedir:

Yakıt TürüYağ Bakımı Sıklığı
Benzin8.000 km ile 12.000 km arası
LPG5.000 km ile 10.000 km arası
Dizel10.000 km ile 15.000 km arası

Yağ bakım sıklığı ile ilgili dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Her ne kadar yaygın uygulamada aracın yaptığı yol (km) dikkate alınsa da, burada zaman faktörü de etkilidir. İdeal olarak araçların en geç 1 yıl içerisinde yağ bakımlarının yapılması gerekir.

Yağ bakımı için 1 yıllık süre ve belirlenen kilometre beklenir. Bu ikisinden biri dolduğunda, diğeri beklenmeden yağ bakımı yapılır. Örneğin; yağ bakımından sonra 6.000 km ve 1 yıl geçen dizel aracın, bakım için 10.000 km’yi beklemesi gerekmez. 1 yıl dolduğu için yağ bakımının yapılması tavsiye edilir.

Arabanın Yağ Bakımı Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Yağ bakımları, ortalama 30-45 dakika sürer. İşlemin kapsamına göre bu süre biraz daha uzayabilir.

Motor Yağının Kaç Binde Değiştirilmesi Gerekir?

Motor yağının ideal olarak 10.000 km’de değiştirilmesi tavsiye edilir. Süre olarak ise en geç 1 yılda değiştirilmesi gerekir.


İlginizi Çekebilir;

4.9/5 - (7 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir