Triger Kayışı Fiyatı
|

Triger Kayışı Fiyatı 2024 | Triger Kayışı Değişimi İşçilik Ücreti

Triger kayışı fiyatı, araç sahipleri tarafından yakından takip edilmektedir. Ayrıca takip edilen sadece triger seti fiyatı değil, aynı zamanda işçilik maliyetleridir. Zira bu kayışın değiştirilmesi için gereken işçilik maliyeti son derece yüksektir.

Triger Kayışı Fiyatı 2024

Triger kayışı fiyatı, 750 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Aracın markası ve modeline bağlı olarak fiyatlar farklılık göstermektedir. Lüks markaların triger setleri ortalama 3.000 TL iken, diğer markaların triger setleri ise ortalama 1.500 TL’dir.

Triger kayışı, araçların en önemli parçalarından biridir. Kauçuktan üretilen bu kayış, motor bloğundaki hareketi sağlamakla görevlidir. Buna ek olarak supaplar ile pistonların uyum içinde çalışmasını da sağlar. Bu özelliği ile zamanlama kayışı olarak da adlandırılır.

Triger kayışı, motordaki krank miline güç taşımak suretiyle eksantirik millerine enerji aktarım görevini üstlenmektedir. Motorun ürettiği hareket enerjisinin tekerlere aktarılması sürecinde çok büyük bir role sahiptir.

Kauçuktan üretilen bu kayış, zaman içerisinde özelliklerini ve dayanıklılığını kaybetmeye başlar. Tamamen işlevini kaybetmeden değiştirilmesi gerekir. İşte bu noktada triger kayışı fiyatları gündeme gelir. 2024 yılında markalara göre triger kayışı fiyatı şu şekildedir:

MarkaTriger Seti Fiyatı (TL)
BMW3.000 ₺
Citroen2.500 ₺
Fiat2.550 ₺
Fiat Doblo2.600 ₺
Ford Connect2.400 ₺
Hyundai1.900 ₺
Lada1.900 ₺
Mercedes-Benz2.700 ₺
Peugeot2.550 ₺
Renault2.500 ₺
Skoda2.500 ₺
Tofaş (Şahin, Doğan, Kartal)1.200 ₺
Toyota2.480 ₺
Volkswagen2.500 ₺
Volkswagen Caddy2.600 ₺

Buradaki fiyatlar ortalama olup, markaların modellerine bağlı olarak da fiyatlar farklılık göstermektedir.

Triger Kayisi Fiyati 2023
Triger Kayışı Fiyatı 2024 | Triger Kayışı Değişimi İşçilik Ücreti 4

Triger Kayışı Değişimi İşçilik Ücreti

Triger kayışı fiyatı, ilk bakışta son derece makul görünebilir. Özellikle bazı markalarda fiyatlar çok daha uygun sayılacak seviyelerdedir. Ancak bunlar sadece triger setine ilişkin fiyatlardır. Yani triger değişimi yaptırmak istediğinizde, bu ücreti vererek triger seti almanız, işçilik ücreti ödeyerek de triger setini değiştirmeniz gerekir.

Triger kayışı değişimi işçilik ücreti, 2.000 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Ustanın deneyimi, değişim yapılacak aracın markası ve modeli bu noktada etkilidir.

Değişim için istenen işçilik ücretinin yüksek olmasının temel nedeni, değişimin son derece zor olmasıdır. Esasında olay sadece kayışın ve ilgili parçaların değişimi olsa da, değişim yapılacak bölgeye ulaşabilmek için aracın belli bölümlerinin sökülmesi gerekir. Bu ise işlemin neredeyse yarım gün sürmesine yol açar. İşte bundan dolayı triger kayışı değişimi işçilik ücreti yüksektir.

Triger Kayisi Degisimi Iscilik Ucreti
Triger Kayışı Fiyatı 2024 | Triger Kayışı Değişimi İşçilik Ücreti 5

Triger Kayışı Değişimi Neden Önemlidir?

Triger kayışı değişimi, mutlaka zamanında yapılması ve geciktirilmemesi gereken bir işlemdir. Bu kayış, motorun çalıştığı süreçte supap ve pistonlar arasındaki uyumu sağlar. Böylece pistonlar supaplara çarpmaz ve motor sağlıklı bir şekilde çalışır.

Triger kayışı zamanında değiştirilmediğinde, eskimeye ve yıpranmaya bağlı olarak kayışın sıyrılması veya kopması gibi durumlar meydana gelebilir. Böyle bir durumda, tamir için sadece triger seti ücreti ve işçilik maliyeti ile karşılaşılmaz.

Kayış koptuğunda büyük bir olasılıkla supap ile piston arasındaki uyum bozulur ve pistonlar supaplara vurmaya başlar. Motor durana kadar pistonlar supaplara çarpar. Buna bağlı olarak bazı pistonların ve supapların tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekir. Bunun içinse motorun açılması gibi detaylı işlemlerin yapılması şarttır.

Bütün bunlardan hareketle, triger kayışında meydana gelen kopma ve sıyrılma, bir anda 30.000 TL ile 50.000 TL’lik maliyetlere neden olabilir. Hatta lüks araçlarda bu maliyet çok daha yüksektir. İşte böyle büyük maliyetlerle karşılaşmamak için triger kayışı değişimi önem taşımaktadır.

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger kayışının kopması ile supaplar ile piston arasındaki uyum kaybolur. Böylece supaplar açık hale gelir ve pistonlar, supaplara vurmaya başlar. Supaplarda kırılma, bükülme gibi arızalar oluşur. Bir süre sonra ise motor tamamen durur.

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?

Triger kayışının ömrü, 60.000 km ile 80.000 km arasındadır. Ayrıca 5 yıl içerisinde yapılan kilometreye bakılmaksızın da değiştirilmesi gerekir.

Triger Kayışı Değiştirilmezse Ne Olur?

Triger kayışı değiştirilmediğinde sertleşmeye başlar. Sertleşmesi ise kayışın kırılmalara ve kopmalara daha açık hale gelmesine yol açar. Buna bağlı olarak triger kayışının dişleri sıyrılır veya kayış kopar. Kayışın kopması ise motorun ciddi hasar almasına neden olur.


Oto Cam Filmi Fiyatları 2024

Adblue Fiyatları 2024 | Adblue Pompa Fiyat

Tampon Boyama Fiyatı 2024

Renault Engelli Araç Fiyatları 2024 (ÖTV’siz)

4.8/5 - (6 oy kullanıldı.)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir