1

Karekodlu Plaka Zorunlu Oldu

Plakalarda karekod dönemi resmen başladı. 1 Ocak 2024 sonrasında tescil edilen araçlar için karekodlu plaka zorunluluğu getirildi. Artık yeni plakaların tamamı karekodlu olarak basılacak.

Araç Plakalarında Karekod Dönemi Başladı

1 Ocak ile birlikte araç plakalarında yeni bir döneme girildi. Bu tarihten sonra tescil edilen araçların tamamının karekodlu plakalara sahip olması zorunlu hale getirildi. Yeni araç alımında, muayeneden geçmeyen plakaların değiştirilmesi gerektiği durumlarda karekodlu plakalara geçiş yapılacak.

1 Ocak sonrasında basılacak plakaların tamamının karekodlu olması gerekiyor. Ancak buradaki zorunluluk eski araç sahiplerini bağlamıyor. Yani mevcut aracında plaka değiştirmeyecek kişilerin karekodlu plaka kullanmaları zorunlu değil. Yakın zamanda bu zorunluluğun eski araçları da kapsayacağına dair söylentiler var.

Karekodlu Plaka Ne İşe Yarayacak?

Karekod ile plakalar üzerinden hızlı bir şekilde belli bilgilere erişim sağlanacak. Böylece sahte plaka ve benzeri hukuksuzluklar kolay bir şekilde engellenecek. Karekodlu plakaların getireceği tahmin edilen kolaylıklar şu şekildedir:

  • Karekodlu plakalar elektronik ortamda kayıt altında olacak. Bu durum ise sahte plakaların hızlı şekilde tespit edilmesini sağlayacak.
  • Elektronik ortamdaki bilgiler gerekli durumlarda güncellenecek. Böylece trafik güvenliği artırılacak.
  • Gerekli durumlarda plakadaki karekod üzerinden araçla ilgili detaylı bilgilere kısa sürede ulaşılacak.

Karekodlu plakaların trafik güvenliğini sağlama ve sahte plakaları engellemede etkili sonuçlar vereceği tahmin ediliyor. Bu beklentilerin ne kadarının gerçekleşeceği ise zamanla belli olacak.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir