1 8

Türkiye’deki Araçların Yaş Ortalaması Belli Oldu

Türkiye’de araçların yaş ortalaması belli oldu. Açıklanan yaş ortalaması ile vatandaşın alım gücünün ne durumda olduğunu da net şekilde ortaya çıktı. EBS Danışmanlık tarafından açıklanan veriler, son derece ilginç bilgileri barındırıyor.

EBS Danışmanlık tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’nin yaş ortalaması 14,5 oldu. Türkiye’deki toplam araçların yaklaşık %60, yani 15,2 milyonu otomobillerden oluşurken, otomobillerin 4 milyondan fazlasının yaşının 21 ve üzeri olması dikkatleri çekti.

Açıklanan veriler, vatandaşların araçlarını yenileme hızının düştüğünü gösteriyor. Araçlarını değiştiren ise sıfır yerine ikinci ele yöneliyor. Bu durumun temel nedeni olarak sıfır araçlara erişimin pandemi döneminde zorlaşması ve ikinci elde 15-20 yaş ve üzerindeki araçların fiyatlarının nispeten daha uygun olması olarak gösterildi.

Türkiye’deki Araç Yaşı Giderek Artıyor

Türkiye’de yollarda olan otomobil sayısı yaklaşık 15,2 milyon olarak açıklandı. Bu araçların sadece %22’sinin 5 yaş ve altında olması ise araçların yaş ortalamasının ne kadar yüksek olduğunu gözler önüne serdi.

6 ila 10 yaşında olan araçların toplam otomobiller içerisindeki oranı ise %22,5 oldu. 11 ile 15 yaş aralığında olanların oranı %17, 16 ile 20 yaş arasında olanların oranı ise %11 olarak açıklandı. 21 yaş ve üzerindeki araç oranının ise %26 olması dikkatleri çekti.

Sıfıra araca erişimin zorluğu ve araç fiyatlarının pahalılığı nedeniyle yaş ortalamasının birkaç yıl daha bu şekilde olabileceği, daha sonraki dönemlerde ise araç yaşlarının gençleşeceği tahmin ediliyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir