1 3

Elektrikli Otomobil Satışları Artıyor

Elektrikli otomobil sayısındaki artış devam ediyor. 2022 yılındaki %60’lık artışın ardından 2023 yılında da elektrikli otomobil satışları arttı. 2023 yılında toplam 13,5 milyon elektrikli araç satıldı.

Dünyaca ünlü araştırma şirketi Rho Motion, yapmış olduğu pazar araştırmasına dair verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre 2023 yılında elektrikli araç satışları %32 arttı. Her ne kadar büyüme 2022 yılındaki kadar yüksek olmasa da otomobil pazarı için %31’lik büyümenin çok önemli olduğu vurgulanıyor.

Daha önce yapılan çalışmalarda, 2023 yılındaki büyümenin %25 olacağı ifade ediliyordu. Ancak elektrikli araçlardaki hızlı gelişmeler, tedarik sorunlarının büyük ölçüde çözülmesi, 2023 yılında tahminlerin de ötesinde bir büyümenin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Aralık Ayında 1,5 Milyon Elektrikli Araç Satıldı

Elektrikli araç satışlarına ilişkin aylık veriler de paylaşıldı. Bu verilere göre 2023 yılının Aralık ayında satılan elektrikli araç sayısı 1,5 milyon oldu. Bu rakam, şimdiye kadar yapılan en yüksek aylık satış olarak dikkat çekiyor. Aralık ayı verileri, 2024 yılında da elektrikli araçlara doğru bir yönelim olacağını net olarak ortaya koyuyor.

Elektrikli araç satışındaki en yüksek büyüme %50 ile ABD ve Kanada’da gerçekleşti. Avrupa’daki büyüme %27 olurken, Çin’deki büyüme ise %15 seviyesinde gerçekleşti. Otomobil firmalarının üretim planlamaları da buradaki büyümeye paralel olarak elektrikli araçlara kayacak gibi görünüyor. Ancak bunun ne oranda olacağını tahmin etmek şimdilik çok zor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir