1 1

Volkswagen Satışları Düzeliyor

Pandemi ile başlayan tedarik sürecindeki sorunlar, Volkswagen’in otomobil satışlarını ciddi anlamda düşürmüştü. 2023 yılı birlikte çözülen sorunlar, Volkswagen satışlarının toparlanmasını sağladı. Volkswagen satışları, 2023 yılında %12’lik bir büyüme kaydetti.

2023’te Volkswagen Satışları Arttı

Pandemi ile birlikte Volkswagen grubunun satışları ciddi anlamda düşmüştü. Özellikle karantina süreçleri nedeniyle başlayan çip sorunu ve diğer tedarik problemleri, hem üretimi hem de satışları olumsuz etkilemişti.

2022 yılında Volkswagen grubu, toplamda 8,3 milyon araç satmıştı. 2023 yılında ise %12’lik artışla satılan araç sayısı 9,3 milyon olmuştur. Gerçekleşen %12’lik artış, Volkswagen grubunun satışlarının düzelmesini gösteren önemli bir işaret olarak kabul ediliyor.

2016 ile 2019 yılları arasında Toyota’yı geride bırakmayı başaran markanın 2023 yılı satış rakamları başarılı olarak kabul ediliyor. Satışlardaki toparlanmanın 2024 yılında da devam etmesi bekleniyor. Ancak yeni markalar nedeniyle bu toparlanmanın hangi ölçüde olacağı ise bilinmiyor.

Çin’deki İşler Yolunda Değil

Dünyadaki en önemli pazarlardan olan Çin’de ise Volkswagen grubu için işler iyi gitmiyor. Çin’deki rekabetin sürekli artması, bu durumun en önemli nedeni. Tesla başta olmak üzere farklı markaların Çin pazarındaki etkinlikleri, Volkswagen grubu satışlarının azalmasına yol açıyor.

Yakın dönemde pazara girecek olan Xiaomi de SU7 modelinin önceliğini Çin olarak açıklamıştır. BYD ve diğer Çinli otomobil firmaları da Çin’e ağırlık veriyor. Bütün bu gelişmeler, Volkswagen grubunun işlerinin çok daha zorlaşacağı anlamına geliyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir