11

Çinli Otomobil Firmaları AB’nin Merceği Altında

Elektrikli otomobil üretiminde Çinli firmaların agresif bir şekilde izledikleri küreselleşme politikaları, AB’nin radarına takıldı. AB, kendi üreticilerini korumak için Çinli şirketlere soruşturma başlattı. Bu markalara yönelik bazı yaptırımlar gelebilir.

Çinli Otomobil Markalarına Ek Gümrük Vergisi Gelebilir

Avrupa Komisyonu müfettişlerinin Çinli elektrikli araç markalarına yönelik geniş kapsamlı bir soruşturma başlattığı öğrenildi. Bu soruşturmanın temel hedefi, Çinli markaların agresif pazar politikaları.

Agresif politikalar ve Çin’deki ucuz iş gücü nedeniyle Çinli elektrikli otomobil markalarının AB pazarında tekelleşmesi engellenecek. Zira bu markalar, ucuz fiyatları nedeniyle Avrupalı rakiplerini ciddi anlamda zorluyor. Bu durumun engellenmesi ve piyasanın dengelenmesi için Çinli markalara ek gümrük vergisi uygulanması gündemde.

AB müfettişleri, başlayan soruşturma kapsamında BYD, SAIC ve Geely gibi Çinli markaları ziyaret edecek. Daha sonra ise Tesla, BMW gibi diğer markalara ziyaretler yapılacak. Soruşturmalarda Çinli firmaların devlet desteklerinden haksız yere yararlanıp yararlanmadıkları incelenecek.

Yaklaşık bir yıl sürmesi beklenen soruşturmalar neticesinde Pekin ile AB arasında gerginlik yaşanabileceği de konuşuluyor. Aktarılan bilgilere göre soruşturmanın henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen, Pekin’in sonucun şimdiden belli olduğunu ifade ediyor. Çinli yetkililerin bu duruma sert tepki vermesi bekleniyor. Ancak AB gibi büyük bir pazarın ıskalanmaması için bu problemin itidalli kalarak da çözülebileceği aktarılıyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir