1 8

Apple’ın Geliştirdiği Otomobil 2028’te Yollarda Olacak

Apple’ın 2015 yılında başladığı otomobil projesi, farklı nedenlerden dolayı sekteye uğramış ve gecikmişti. Yapılan son haberlere göre projenin artık tamamlanmak üzere olduğu ve geliştirilen aracın 2028’de yollarda olabileceği öğrenildi.

Apple, ilk defa 2015 yılında açıkladığı Project Titan ile otonom sürüş kabiliyetine sahip otomobil üretmeyi hedeflemişti. Projenin başında direksiyonu olmayan ve tamamen otonom bir araç geliştirilmesi planlanmıştı. Ancak bu hedef, aracın üretilmesini ciddi anlamda geciktirdi. Bunun üzerine otonom sürüş hedefleri düşürülerek proje güncellendi.

Yapılan açıklamalar, direksiyonu olmayan bir aracın mevcut şartlarda gerçekçi olmadığını gösterdi. Bunun üzerine Apple bu hedefinden vazgeçerek, geliştirme sürecini hızlandırma kararı aldı. İddialara göre ilk araç 2028’te tanıtılacak ve yollarda olacak.

Apple Otomobilinde 2+ Otonom Sürüş Olacak

Apple, otonom sürüşteki hedefleri, Tesla ve diğer elektrikli araçlardakine indirgedi. Araçlarda 2+ otonom sürüş olması bekleniyor. Bu teknolojide araç kendi kendine gitse de sürücülerin sürekli dikkatli olması ve gerekli durumlarda kontrolü alması gerekiyor. Yani sınırlı bir otonom sürüş söz konusu.

Azaltılan otonom hedeflerin ardından projenin başına farklı bir isim geçmesi bekleniyor. Bu ismin ise Apple Başkan Yardımcısı olan Kevin Lynch olması bekleniyor. Ancak Apple tarafından geliştirilen bu aracın yenilikçi olmayacağı ve mevcut araçlardan farkının bulunmayacağına dair endişeler artıyor. Yakın zaman sonra bu endişelerin haklı veya Apple’ın ne kadar yenilikçi olduğu görülecek.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir