1 9

Elektrikli Araçlar Dizel Araçları Geride Bıraktı

AB ülkeleri için açıklanan istatistiki verilere göre; 2023 yılında elektrikli araç satışları, dizel araç satışlarını geride bıraktı. AB genelinde toplam 10,5 milyon otomobil satılırken, elektrikli araçlar bu rakamın %14,6’sını, dizel araçlar ise %13,6’sını oluşturdu.

AB ülkelerinde elektrikli araçlara olan ilgi her geçen biraz daha artıyor. 2023 verilerine göre bu ülkelerde toplam 10,5 milyon otomobil satılırken, bunların yaklaşık 1,5 milyonu elektrikli otomobillerden oluştu. Dizel otomobil satışlarının ise daha düşük olduğu açıklandı.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği olan ACEA, 2023 yılına ilişkin verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre otomobil satışları %13,9 arttı. Ülkeler bazında ise Macaristan haricindeki tüm ülkelerde, çift haneli bir büyüme yaşandı.

Açıklanan verilere göre toplam benzinli otomobillerin toplam payının %35,3 olduğu açıklandı. Benzinli araçlar halen ilk sırada yer almasına karşın, toplam satışlardaki payının belirgin olarak azaldığı fark edilmektedir. Zira bir önceki yıldaki payı, %36’nın üzerindeydi.

Hibrit Otomobil Satışı Artıyor

Burada en önemli artışlardan biri hibrit araçlarda yaşandı. Açıklanan verilere göre 2023 yılında toplam 2,7 milyon hibrit araç satıldı. Buna göre her 4 otomobilden 1 tanesini hibrit modeller oluşturdu. Hibrit satışlarının ilerleyen dönemlerde elektrikli araçlara olan ilginin işareti olabileceği değerlendiriliyor.

Kısacası dizel otomobillere olan ilgi her geçen yıl biraz daha azalıyor. Kısa süre sonra toplam otomobil satışlarındaki payının çok daha düşük olabileceği tahmin ediliyor.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir