1 2

Stellantis Rekor Kar Açıkladı

Dünyadaki en önemli otomobil şirketlerinden olan Stellantis, 2023 yılına ilişkin mali verilerini açıkladı. Açıklanan verilerde şirketin net karının 18,6 milyar Euro’ya yükseldiği görüldü. Bir önceki yıla göre şirketin karı %11 arttı.

Stellantis, 2023 yılında gelirini 189,5 milyar Euro’ya yükseltti. Şirketin net karı ise 18,6 milyar Euro oldu. Bu rakamlar, otomobil devinin yakalamış olduğu finansal başarının ne kadar büyük olduğunu net olarak gösteriyor. Bu süreçte şirketin gelirleri %6, karı ise %11 oranında arttı.

Stellantis’in bu başarısının arkasındaki en önemli etkenlerden biri, tam elektrikli araç satışları var. Şirketin tam elektrikli araç satışı bir önceki yıla göre %21 oranında arttı. Düşük emisyonlu araç satışlarındaki artış ise %27 oldu. Stellantis, ABD’deki hibrit araç satışlarının da lideri durumunda.

Stellantis 2024 İçin Özel Planlar Hazırladı

Şirketin CEO’su olan Carlos Tavares, elde edilen mali rakamların şaşırtıcı olmadığını, bu başarının arkasında büyük bir emek olduğunu söyledi. Ayrıca 2023 yılındaki mali başarının, 2024 yılında da devam edeceğini umduklarını sözlerine ekledi.

Mali rakamlar, otomobil sektöründe Stellantis’in ne kadar önemli bir konuma geldiğini gösteriyor. İlerleyen yıllarda bu durumun otomotiv sektörünü nasıl etkileyeceği ise merak ediliyor.

2024 yılında şirketin Kuzey Amerika pazarına yönelik 18 yeni tam elektrikli model süreceği ifade edildi. Böylece 2024 yılı sonu itibariyle buradaki elektrikli araç model sayısı 48 olacak.

İçeriğimizi Oylayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir